Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

KNF wydała nową rekomendację dla banków. Co im zaleca?

5
Podziel się:

W aktualnej wersji KNF zaleca m.in., by system kontroli wewnętrznej był traktowany jako odrębny system względem systemu zarządzania ryzykiem oraz by był oparty na odrębnym zbiorze mechanizmów kontrolnych

KNF wydała nową rekomendację dla banków. Co im zaleca?
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Oczekiwania KNF wobec zasad postępowania banków przy przeprowadzaniu kontroli wewnętrznej reguluje nowa Rekomendacja H, przyjęta we wtorek.

Nową rekomendację wydano, "uwzględniając istotne zmiany, jakie nastąpiły w otoczeniu regulacyjnym od ostatniej nowelizacji rekomendacji w 2011 r.".

W aktualnej wersji KNF zaleca m.in., by system kontroli wewnętrznej był traktowany jako odrębny system względem systemu zarządzania ryzykiem oraz by był oparty na odrębnym zbiorze mechanizmów kontrolnych, a także by był ujęty w ramach tzw. modelu trzech linii obrony, "gdzie we wszystkich tych liniach mają być przypisane odpowiednie mechanizmy kontrolne oraz niezależne monitorowanie ich przestrzegania".

Rekomendacja zaleca również wzmocnienie pozycji komórki ds. zgodności, wzmocnienie pozycji komórki audytu wewnętrznego jako trzeciej linii obrony. Zastosowanie ma w niej znaleźć zasada proporcjonalności, "poprzez dopuszczenie określonych wyłączeń dla banków spółdzielczych".

"Postanowienia rekomendacji mają pierwszeństwo w stosowaniu przed postanowieniami w zakresie kontroli wewnętrznej banków, o których mowa w innych rekomendacjach i wytycznych Komisji. Komisja oczekuje, że rekomendacja zostanie wprowadzona nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r." - czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu KNF.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Kurtyna
7 lat temu
Po co to KNF ? Zlikwidować, takie pitu pitu, nic merytorycznego...
Janusz P.
7 lat temu
a gdzie była KNF jak banki w Polsce wprowadzały toksyczny produkt zwany kredytem w CHF, najpierw wciągając w to setki tysięcy ludzi, po czym sztucznie podwyższając waluty doprowadziły do przekrętów finansowych i wręcz afery frankowej, przy której Amber Gold to "pikuś"
realista
7 lat temu
Drogi Ja. Nie potrzebna jest wiedza ale zdrowy rozsądek. Na zdrowy rozsądek składa się też świadomość że inwestor inwestuje swoje pieniądze nimi ryzykując. To nie państwo ma być gwarantem. Ale też państwo ma nie chronić instytucji finansowych stawiając mury dla nieswojaków. Nie mydlić oczu takim prawem jak antylichwiarskie, można sądzić, że celowo chybione. Tak to jest jak prawo bankowe piszą i konsultują banki. Prawo energetyczne parę firm energetycznych, prawo telekomunikacyjne telekomunikacja... na tym etapie brakuje zdrowego rozsądku. Artykuł jak wszystkie artykuły dzwoni ale konia z rzędem kto dowie się z tego artykułu gdzie i w jakim celu.
Józef B
7 lat temu
By uniknąć problemów finansow.ych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold czy kredyt frankowy. Tego zamiast religii trzeba uczyć w szkole.
ja
7 lat temu
By uniknąć problemów finansow.ych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Słyszeliście o książ ce "Emeryt.ura nie jest Ci potzrebna"? opisuje jak działają pieniądze, aby ludzie potrafili budować swoje majątki i ustrzegli się błędów finansowych.