Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ranking firm B+R

0
Podziel się:

Firmy z sektora MŚP radzą sobie lepiej niż duże spółki. To bilans ostatnich 3 lat udziału polskiego przemysłu w największym w historii Unii Europejskiej programu finansującego badania naukowe i innowacje, Horyzont 2020.

Ranking firm B+R
(Parlament Europejski)

Które firmy przodują pod względem skuteczności pozyskiwania pieniędzy na projekty B+R?

– Jesteśmy na półmetku procesu, w którym do zainwestowania w całej Wspólnocie jest niemal 80 mld euro. Przed nami jeszcze ponad 3,5 roku trwania programu – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, * *wicedyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK PB UE), instytucji, która wspiera polskie firmy w aplikowaniu o pieniądze z programów ramowych UE. – Półmetek Horyzontu 2020 to dobry moment, by przyjrzeć się dotychczasowym dokonaniom polskiego przemysłu w tym programie. Aby wziąć w nim udział, należy m.in. prowadzić prace badawczo-rozwojowe w międzynarodowym konsorcjum – dodaje wicedyrektor.

To właśnie dzięki postawieniu na B+R polskie firmy odnoszą sukcesy w Horyzoncie 2020, który promuje najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty. Dlatego program ten to także szansa dla przedsiębiorstw na budowanie marki na globalnym rynku.

– Działalność badawczo-rozwojowa podejmowana przez przemysł to klucz do rozwoju polskiej gospodarki. Jest niezbędnym elementem służącym do utrzymania się na dynamicznie zmieniającym się rynku oraz osiągnięcia długofalowej przewagi konkurencyjnej. Globalny rynek wymusza myślenie długoterminowe, a takie możemy osiągnąć dzięki udziałowi w wiodących projektach badawczych, np. Horyzont 2020 – podkreśla *Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Orange Polska. *– Innowacja stanowi DNA Orange, a Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Polska to jeden z najważniejszych elementów strategii spółki – dodaje.

FundingBox zdobył najwięcej

Na prymusa wśród 200 polskich przedsiębiorstw wyrósł FundingBox. To operator platformy internetowej zarządzającej konkursami, których celem jest wybór najlepszych start-upów.

– Poprzez naszą platformę prowadzimy dystrybucję tzw. funduszy kaskadowych. Środki, które dystrybuujemy, pochodzą głównie z programu Horyzont 2020, ale także z funduszy strukturalnych, np. w ramach pilotażu ScaleUP – mówi Anna Dymowska z FundingBox. – Obecnie FundingBox bierze udział w sześciu projektach z Horyzontu 2020, z czego w trzech jest liderem. W sumie wspólnie z naszymi partnerami zarządzamy ok. 20 mln euro i większość tej kwoty to są granty, które zostaną rozdzielone pomiędzy start-upy na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Programy realizujemy wspólnie z partnerami branżowymi w takich obszarach jak: Digital-Health, AgriFood, Smart Digital Content, Industry 4.0, SmartCity, Connected Car. Dwa projekty, których jesteśmy koordynatorami i które realizowane są w ramach Horyzontu 2020 – to jest IMPACT Growth oraz CyCLE – uzyskały w ocenie Komisji Europejskiej 15 punktów na 15 możliwych – podkreśla Anna Dymowska.

MŚP radzą sobie najlepiej

FundingBox należy do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). I jak pokazują statystyki Komisji Europejskiej, najbardziej skuteczne w poszerzaniu swoich budżetów o pieniądze z Horyzontu 2020 są właśnie małe i średnie firmy, szczególnie realizujące projekty z obszaru ICT (technologie informacyjne i telekomunikacyjne). Wśród nich są m.in.: VIGO System produkujący niechłodzone, fotonowe detektory podczerwieni dla przemysłu, medycyny i wojska czy Metrosoft – dostawca rozwiązań informatycznych dla funduszy inwestycyjnych.

Z kolei duże przedsiębiorstwa, które zdobyły największe fundusze na rozwój prac badawczo-rozwojowych, realizują projekty m.in. w obszarach bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonego rolnictwa i biogospodarki, ICT, energii. Do nich należą Selena Labs, ceniona na świecie firma specjalizująca się w produkcji chemii budowlanej, czy firma Crist Offshore budująca jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Polskie firmy dobrze radzą sobie również w obszarze związanym z zaawansowanymi systemami produkcji i przetwarzania.

Horyzont 2020 – co nowego dla przemysłu?

Od 2018 roku rozpoczynają się konkursy z wiodącą rolą przemysłu. Aplikować do nich będą mogły wspólnie duże i małe firmy. Okazją do nawiązania współpracy między nimi, a także poznania najlepszych praktyk i wypracowania strategii badawczo-rozwojowej dla polskiego przemysłu jest konferencja, która odbędzie się w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa pod hasłem „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”. W sesjach wystąpią główni beneficjenci dotacji z programu Horyzont 2020 (m.in. Saule Technologies czy FundingBox), a także przedstawiciele władz lokalnych, krajowych i europejskich. Program konferencji dostępny jest na stronie: www.strategiebplusr.pl.

Warto zaznaczyć, że konferencja jest kolejnym działaniem KPK PB UE, które wspiera udział polskich firm B+R w programie Horyzont 2020:

– Od początku trwania programu zainicjowaliśmy platformę współpracy z przemysłem. Regularne spotkania oraz wymiana doświadczeń i informacji pozwalają na analizę barier i podjęcie dedykowanych działań. Jednym z nich jest potrzeba podnoszenia kompetencji oraz stworzenia przestrzeni do współpracy polskiego przemysłu. Stąd pomysł na konferencję i cykl warsztatów zaplanowanych na 17 maja. Regularnie promujemy także najlepszych w pozyskiwaniu finansowania na rozwój polskich innowacji, aby pokazać przedsiębiorcom, że warto podjąć wysiłek. Ponadto dotychczas udało nam się również wypracować wiele rekomendacji wykorzystanych w procesie tworzenia i konsultacji strategii oraz regulacji prawnych. Ten dialog jest z korzyścią dla wszystkich: firm oraz instytucji tworzących polski ekosystem innowacji – przekonuje wicedyrektor KPK PB UE.

Horyzont 2020 to ósma edycja programu ramowego Unii Europejskiej. Jego celem jest wsparcie najlepszych rozwiązań, jakie powstają w UE. Horyzont 2020 oferuje pomoc od 2014 r. Dotychczas rozstrzygnięte zostały 323 konkursy, których celem jest m.in. realizacja przez przemysł projektów badawczych i innowacyjnych.

Informacja prasowa

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)