Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości wycofana. Chodziło o pomoc upadającym bankom

7
Podziel się:

Komisja Europejska wycofuje z Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce - poinformowała rzeczniczka KE. Chodzi o zwlekanie z wdrożeniem do polskiego prawa unijnych przepisów dotyczących naprawy, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.

Skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości wycofana. Chodziło o pomoc upadającym bankom
(Brian Jackson)

Unia wycofuje sprawy z Trybunału, bo Polska w końcu wdrożyła wymagane regulacje - poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka KE Vanessa Mock. - To dobra wiadomość. Oceniliśmy działania dotyczące transpozycji i uznaliśmy, że Polska faktycznie wdrożyła dyrektywę BRRD - powiedziała Mock na konferencji prasowej w Brukseli.

Dyrektywa BRRD, która jest zasadniczym elementem unii bankowej, ma zapewnić, by banki na skraju niewypłacalności mogły zostać poddane restrukturyzacji bez ponoszenia przez podatników kosztów ich ratowania. Przyjęto je, by zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego po ostatnim kryzysie finansowym.

Nie byliśmy sami

Poza Polską, w 2015 r. pozwane zostały w tej sprawie także Czechy, Luksemburg, Holandia, Rumunia oraz Szwecja. Termin transpozycji przepisów do prawa krajowego upłynął 31 grudnia 2014 roku.

Regulacje te wprowadzają zasadę bail-in, czyli strat akcjonariuszy i niektórych wierzycieli w przypadku upadku i restrukturyzacji banku. Zapewniają też organom krajowym niezbędne narzędzia i uprawnienia pozwalające ograniczyć liczbę banków i dużych firm inwestycyjnych znajdujących się w trudnej sytuacji lub zmuszonych do ogłoszenia upadłości. Chodziło też o ustanowienie mechanizmów współpracy na wypadek upadłości banków transgranicznych.

Zgodnie z przyjętymi wiosną 2014 r. przepisami banki zobowiązane są do przygotowania planów naprawy w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji finansowej. Tworzone mają być również krajowe fundusze gromadzące środki na cele restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

Groziły nam kary finansowe

Wniesienie przez KE sprawy do Trybunału groziło nałożeniem dziennej kary pieniężnej na Polskę, która miałaby być naliczana aż do dokonania pełnej transpozycji. Wysokość kary oblicza się w sposób uwzględniający zdolności płatnicze państwa członkowskiego oraz czas trwania i wagę uchybienia zobowiązaniom.

Przyjęta przez Polskę w maju 2016 roku ustawa wdrażająca przepisy BRRD szczegółowo reguluje przebieg procesu przymusowej restrukturyzacji banków, łącznie z zasadami współpracy organu przymusowej restrukturyzacji (BFG) z organem nadzoru (KNF) i pozostałymi instytucjami sieci bezpieczeństwa finansowego (MF i NBP) oraz organami przymusowej restrukturyzacji z innych państw w ramach prowadzenia tego postępowania w odniesieniu do grup bankowych.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
dfh
7 lat temu
eurokouchoz w natarciu
miro
7 lat temu
czy ke zajmie sie WSIokowymi bandytami nadzorowanymi przez gajową maryje którzy okradali SKOK-i?
Polak
7 lat temu
Halo, halo. Czy klient banku mający w nim pieniądze to nie podatnik? Teraz w razie trudnej sytuacji bank wyciągnie ręce po nasze pieniądze, które mamy w banku. Mało tego, zrobi to zgodnie z prawem, a klient banku nic nie będzie mógł zrobić. Poprostu bankstera ukradnie mu pieniądze w imię prawa. Już teraz tylko skarpeta.
polok
7 lat temu
bo przeciez widza ze my bez nich dajemy sobie rade wiec im wstyd dalej sie czpiac,a i wrogowie swojscy stracili na znaczeniu w ich oczach, bo my narod mamy zaufanie dla naszego rzadu a to jest najwazniejsze
zenek
7 lat temu
I ciągłe zastraszanie , groźby ... Tylko że chcemy MY decydowac o wlasnym Panstwie .. Precz z UE , my już po PO nie jestesmy ich wasalami ...