Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Koniec z płaceniem podatku za innych. Sejm zmienił ustawę

22
Podziel się:

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o podatku rolnym. Ogranicza ona zasadę solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Za ustawą głosowało 436 posłów, a dwie osoby były przeciwne.

Koniec z płaceniem podatku za innych. Sejm zmienił ustawę

Nowelizacja ustawy powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji, w reakcji na petycję skierowaną do Sejmu przez Spółdzielnię Mieszkaniową PROJEKTANT z Rzeszowa. Nad projektem pracowały komisje finansów oraz samorządu terytorialnego, a także podkomisja.

Nowela zmienia przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych tak, aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości.

- Wnioski komisji (...) są następujące: obowiązek podatkowy powinien ciążyć solidarnie jedynie na tych współwłaścicielach, którzy podlegają podatkowi oraz nie są zwolnieni od podatku w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności - mówił podczas drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Grzegorz Adam Woźniak (PiS).

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości - a więc w istocie płaci także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

Mimo że orzecznictwo sądowe, a także Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości, a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku, to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Jeżeli podatek ten jest wysoki, wówczas osoby, które muszą go płacić za inne podmioty, oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - wskazywali posłowie.

W przypadku drobniejszych kwot prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo, jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa, będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą, ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk odpowiadając na pytania posłów podczas drugiego czytania stwierdził, że "jest on neutralny dla finansów publicznych, nie zakłóci pozycji dochodowej jednostek samorządu dlatego, że osoby, które korzystają z różnych tytułów do zwolnienia, pomniejszają kwoty naliczonego podatku".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
eerreess
7 lat temu
Tylko to nie dotyczy współwłasności z innymi osobami fizycznymi lub instytucjami poza gminami lub skarbem państwa. Dobry kierunek ale nieco krotki krok.
robert
7 lat temu
i co z tego że jest nowa ustawa ale są ci sami tęp...ludzie !!!!brakuje tu wzoru matematycznego za pomocą którego by wyliczano wartość na udziałowca ,bo wyżej wymieniony urzędnik zrobi to tak jak z garażami że każdemu naliczył całość i twierdził że zgodnie z prawem ,
ge
7 lat temu
A płacenie podatku na 500+ dla patoli to co ?
318
7 lat temu
Urodziłem się w Polsce , jestem Polakiem więc jakim prawem mam płacić za miejsce w którym żyje !? Banda rządzących nieudaczników zniewala mnie jako obywatela ustanawiając prawo które mnie gnębi ! To ma być wolność i dumą z faktu że jest się obywatelem kraju !?
kami
7 lat temu
Nareszcie. Jakoś łajzy z peło tego nie zrobili przez tyle lat.
...
Następna strona