Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ergonomia pracy przy komputerze – na siedząco czy stojąco?

4
Podziel się:

Pozycja siedząca w czasie pracy przy komputerze wydaje się być czymś oczywistym. Tymczasem wielu specjalistów od ergonomii i chorób zawodowych zaleca, aby przynajmniej część zadań biurowych wykonywać na stojąco. Okazuje się, że taka pozycja wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na efektywność pracownika.

Ergonomia pracy przy komputerze – na siedząco czy stojąco?
(Pixabay (CC0))

Pozycja siedząca w czasie pracy przy komputerze wydaje się być czymś oczywistym. Tymczasem wielu specjalistów od ergonomii i chorób zawodowych zaleca, aby przynajmniej część zadań biurowych wykonywać na stojąco. Okazuje się, że taka pozycja wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na efektywność pracownika

Praca przy komputerze, szczególnie gdy stanowisko pracy nie jest przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii, może powodować wiele dolegliwości, z kolei każda absencja pracownika to koszty dla pracodawcy. Na przykład koszt osoby zatrudnionej, która cierpi z powodu bólu pleców, wynosi średnio 308,7 zł rocznie, a to przecież nie jedyne schorzenie zawodowe, które może pojawić się w przypadku pracy biurowej.

Praca siedząca w biurze

Każde stanowisko pracy wyposażone w biurko i komputer powinno uwzględniać wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973). W art. 2 pkt 2 jest mowa o wyposażeniu pomocniczym, takim jak stół i fotel do biurka. Jednak, czy siedzenie na krześle przy biurku przez wiele godzin jest rzeczywiście korzystne dla zdrowia?

Siedzący tryb życia nie wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Jeszcze kilka lat temu popularne było stwierdzenie, że wielogodzinna praca w pozycji siedzącej jest tak samo szkodliwa jak palenie papierosów. Być może w tym haśle było nieco przesady, ale amerykańskie badania potwierdziły, że osoby, które podczas pracy siedzą więcej niż 6 godzin dziennie, statystycznie żyją krócej niż kobiety i mężczyźni przebywający w tej pozycji tylko do 3 godzin dziennie. Każde dodatkowe 2 godziny spędzone przy biurku oznaczają wzrost ryzyka zachorowania.

Badania prowadzone wśród polskich pracowników potwierdzają, że siedząca praca przy biurku wywołuje różne dolegliwości. Na częste bóle pleców skarży się 9,3% osób wykonujących pracę w pozycji wymuszonej w biurze, natomiast 28,4% odczuwa taki ból kilka razy w tygodniu. 7,6% takich pracowników cierpi na bardzo częste bóle szyi, a 22,1% odczuwa tę dolegliwość sporadycznie. To jednak nie wszystko, 14,6% pracowników skarży się bowiem na bóle w okolicach nadgarstków, inni wskazują na mrowienie w stopach (15,4%) i opuchliznę nóg (9,8%).

A może przy biurku na stojąco?

Lista dolegliwości, na które cierpią pracownicy biurowi, potrafi naprawdę przerażać i są to często schorzenia bolesne. Nic dziwnego, że coraz popularniejszym trendem staje się rezygnacja z foteli i praca w pozycji stojącej przy biurku. Oczywiście nie chodzi o to, aby unikać siedzenia przez cały dzień. Lekarze zalecają, aby robić przerwę co najmniej raz na pół godziny i wstawać wtedy chociaż na chwilę. Można także pójść o krok dalej i w ogóle przez część dnia stać przy biurku, zamiast siedzieć. Do tego wniosku doszło już kilka lat temu wielu pracodawców z Doliny Krzemowej w Kalifornii, na czele z Google i Facebookiem, dlatego też wyposażyli oni swoje biura w tzw. biurka do pracy stojącej. Ten trend szybko został podchwycony na całym świecie. Okazało się, że nie tylko można w ten sposób ograniczyć ryzyko niektórych dolegliwości będących konsekwencją trwania przez długi czas w pozycji siedzącej, ale można nawet chudnąć, spalając około 280 kalorii w czasie dwugodzinnego stania. Niestety, zbyt długie stanie przy
biurku również może być szkodliwe dla zdrowia, przyczyniając się przede wszystkim do powstawania żylaków i miażdżycy naczyń krwionośnych.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zachowanie równowagi pomiędzy staniem i siedzeniem w pracy. Aby umożliwić wygodną pracę w obydwu pozycjach, konieczne jest wyposażenie biura w odpowiednie meble. Chodzi tu przede wszystkim o biurka z regulowaną wysokością blatu. Najlepiej sprawdzają się modele, które posiadają mechanizm elektryczny, co sprawia, że za pomocą jednego przycisku można podnieść lub opuścić blat, bez konieczności przestawiania jakichkolwiek przedmiotów – szeroką ofertę ma firma AJ Produkty. W ten sposób można łatwo przejść od pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie.

Unikanie długotrwałego siedzenia w pracy może uchronić nas od wielu groźnych dla zdrowia dolegliwości. Leży to w interesie zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy muszą ponosić koszty pracowniczej absencji. Dzięki prostemu zabiegowi, jakim jest przepracowanie części dnia przy biurku w pozycji stojącej, można skutecznie rozwiązać ten problem.

Artykuł sponsorowany

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Te panst.o to...
3 miesiące temu
Dno zabiera się pracę w warunkach szkodliwych dla spawaczy praca w pyle promieniowanie itd. Można by długo wyliczać! A praca przy monitorze niby jest szkodliwa? I to na kręgosłup!🤦‍♂️
jss
3 lata temu
biurka do pracy na stojąco nie są drogie, w ikei na korbkę kosztuje 699 zł, WARTO zainwestować w zdrowie
Malinka
5 lata temu
Biurka do pracy na stojąco są drogie, ale to super inwestycja we własną produktywność. Mogąc zmienić pozycję rzadziej szukam wymówki, żeby gdzieś się przejść (najczęściej była to lodówka :P) moje plecy i moja waga są wdzięczne Duronic za stworzenie cuda, jakim są nakładki do pracy stojącej. Nie za drogie i łatwe w obsłudze. Miód malina!
ale to już by...
7 lat temu
Należy też się kiwać .Tak mądrzejsze narody od tysięcy lat robią.