Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Padł rekord Polski zużycia prądu latem

55
Podziel się:

Dotychczas największe zapotrzebowanie na moc w tzw. letnim szczycie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zanotowały 24 czerwca 2016 r. - było to 22 750 MW.

Padł rekord Polski zużycia prądu latem
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Środowy deszczowy poranek nie zapowiadał tego, że pojawi się największe w historii zapotrzebowanie na moc w systemie energetycznym - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

W środę, o godz. 13.30 padł rekord: potrzebowaliśmy aż 22 883 MW. Jak pisze "Rzeczpospolita", to skutek rozpoczynającej się fali upałów, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dotychczas największe zapotrzebowanie na moc w tzw. letnim szczycie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zanotowały 24 czerwca 2016 r. - było to 22 750 MW.

Coraz wyższe zużycie energii w okresie wakacyjnym to efekt upowszechniania się klimatyzatorów zarówno w biurach, jak i mieszkaniach - czytamy w artykule. Z kolei polskie elektrownie, w większości opalane węglem, potrzebują ogromnych ilości wody do chłodzenia. W razie długotrwałych upałów i suszy mogą pojawić się problemy. Zwłaszcza że elektrownie - jak pisze "Rz" - są przestarzałe i awaryjne.

Zdaniem ekspertów latem tego roku PSE wydają się lepiej przygotowane do bilansowania ze względu na wiele narzędzi interwencyjnych uruchamianych w razie potrzeby. Niemniej jeszcze tego lata możemy spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na moc - czytamy w czwartek w artykule.

Zobacz także: Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Romero
7 lat temu
Przestarzałe elektrownie. To co robiło PO i teraz PiS w tym temacie. Nic. Cieszą się z podwyżki cen energii elektrycznej bo maja z tego kasę a gawiedz musi płacić. Jeszcze więcej spółek, spółeczek, prezesów, prezesików którzy przejadają nasze pieniądze a nic nie robią w sprawie poprawy. Dotacje idą na baterie słoneczne które produkują zagraniczne koncerny i na tym zarabiają krocie. Bateria o mocy 40 kW w dzień pochmurny daje 3 kW ( a takich u nas jest większość w roku) a koszt jej zwraca się po 15-20 latach, a wtedy trzeba będzie je wyrzucić na złom. Dlaczego te dotacje nie idą na rozwój elektrowni.
DarGda
7 lat temu
Kupiliśmy dom, a żona przy przepisaniu umowy z ENERGą zażyczyła sobie wymianę licznika. Poprzedni właściciele płacili srednio 1400,- zł /2-mce, my teraz płacimy średnio 420,-zł/2mce. Poprzednicy nie uzywali więcej i innych urządzeń jak my, więc przyczyna leży w liczniku!!
zic
7 lat temu
ja od dwóch miesięcy czekam na podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Na razie udowodniłem że nie jestem dwugarbnym wielbłądem. Pozdrowienia dla PGE
Olek
7 lat temu
Za chwilkę zgaśnie światło
Adrzej
7 lat temu
Te owe liczniki same liczą jakoby zużwało sie prąd. Warto wszystko wyłączyć jak się wyjeżdża i dokładnie spisać. Ja to zauważyłem w swoim garażu. Sąsiad ma to samo.
...
Następna strona