Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Pluciński
|

Kantor nie tylko na wakacje

0
Podziel się:

Przed zagranicznym wyjazdem tradycyjnie odwiedzamy kantory, żeby zaopatrzyć się w walutę kraju, do którego się udajemy. Mało kto spodziewałby się, że internetowy kantor to rozwiązanie równie dobre dla kredytobiorców i przedsiębiorców co dla turystów.

Kantor nie tylko na wakacje
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Pierwsze kantory internetowe pojawiły się w Polsce w 2010 roku. Obecnie działa ich już kilkadziesiąt. Od prostych, społecznościowych platform umożliwiających wyłącznie zakup i sprzedaż walut po rozbudowane portale transakcyjne oferujące wiele dodatkowych narzędzi i usług. Pozwalają one oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, jest w kantorach internetowych o kilka groszy niższy niż w oddziałach banków czy tradycyjnych kantorach. Kantory internetowe nie tylko wykorzystywane są do wymiany drobnych wakacyjnych sum, ale są również miejscem, w którym walutę regularnie kupują firmy, a także osoby spłacające kredyty w walutach obcych. Przejmują, zatem niektóre funkcje dotychczas zarezerwowane dla banków. Główną różnicą jest kwestia regulacji prawnych, która rzutuje na bezpieczeństwo przechowywanych na rachunkach środków. Wprawdzie kantory internetowe podlegają obowiązkowi rejestracji w Narodowym Banku Polskim, jednak w praktyce nie ma organu
regulującego ich działalność, a założyć go może każdy przedsiębiorca. Banki natomiast podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach gwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotychczas nie istniała na rynku oferta łącząca tanią wymianę walut z bezpieczeństwem środków.

Wydaje się, że tę niszę świetnie wypełni Alior Bank. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Alior Bank, jako pierwszy wśród banków oddał w ręce użytkowników nowy portal, umożliwiający prosty, wygodny i tani handel walutami, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Kantor online, firmowany marką znanego banku, to odpowiedź na potrzeby wszystkich, którzy nie chcą korzystać z kantorów internetowych z obawy o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

W internetowym kantorze Alior Banku, dla każdej waluty prowadzony jest osobny rachunek. Wymiana odbywa się pomiędzy rachunkami danego klienta, dzięki czemu środki księgowane są w ciągu kilku chwil i natychmiast pojawiają się na rachunku. Gotówkę z konta (złote, euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie i franki szwajcarskie) można wypłacić w oddziale Alior Banku lub bezpłatnie przelać na dowolny rachunek w kraju lub zagranicą. Bank może także za darmo wydać do kont walutowych karty płatnicze Debit MasterCard(R) PayPassTM. Kartę można otrzymać do rachunków w dolarach, euro lub funtach brytyjskich. Dzięki temu, płacąc w sklepach i punktach usługowych oraz wypłacając środki z bankomatów za granicą, unikamy kosztów przewalutowania. Dodatkowo karta wyposażona jest w funkcjonalność płatności internetowych, dlatego kupując online też oszczędzasz.

Niższy koszt kredytu hipotecznego

Kantory internetowe nie służą jednak wyłącznie szybkiej wymianie gotówki przez osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje. Kantory internetowe zyskały także za sprawą wejścia w życie ustawy antyspreadowej. Dzięki niej posiadacze kredytów walutowych mogą spłacać raty bezpośrednio w walucie obcej – wymieniając wcześniej środki po atrakcyjnych kursach. Alior Bank oferuje kilka interesujących rozwiązań, które umożliwiają szybką, wygodną i tanią wymianę walut i regulowanie zobowiązań wobec banku.

Za pomocą kantoru można spłacać raty kredytu w dowolnym banku – nie musi to być zobowiązanie w Alior Banku. Po drugie, składając dyspozycję można wskazać, po jakim kursie ma odbyć być zrealizowana transakcja lub kiedy (którego dnia każdego miesiąca i o której godzinie) waluta ma zostać kupiona waluta. Transakcja zostanie zrealizowana, kiedy kurs wymiany osiągnie podaną wartość. Po trzecie, środki mogą automatycznie od razu trafić na rachunek przeznaczony do obsługi kredytu w banku klienta. Dzięki temu, że transakcja może odbywać się cyklicznie, nie trzeba pilnować terminów – rata będzie się spłacać sama, a koszt spłaty kredytu może być zdecydowanie niższy niż dotychczas. W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich, zaciągniętego na 300 tys. złotych, na okres 30 lat oszczędzić można nawet kilkaset złotych rocznie.

Tańsze rozliczenia zagraniczne i zakupy przez internet

Kantory internetowe mogą przynieść również spore oszczędności osobom zajmującym się handlem zagranicznym. W ich przypadku oszczędności z jednej transakcji mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W Alior Banku dostępnych jest wiele walut, których często nie ma w innych kantorach – oprócz najbardziej popularnych walut, takich jak euro, dolary, czy franki, transakcje mogą być realizowane między innymi w: koronach duńskich, norweskich lub szwedzkich, forintach, jenach lub rublach. Zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni mają do dyspozycji aż 13 walut obcych. Dostępne są również transakcje krzyżowe (EURUSD, EURGBP, EURCHF, GBPUSD, CHFUSD, GBPCHF), które pozwalają na zakup walut bez konieczności przeliczania na złote.

Transakcje nie muszą być jednak wykonywane na duże kwoty. Konto może przynieść oszczędności, nawet jeśli robimy drobne zakupy w zagranicznych sklepach. Dodatkowo, darmowe przelewy mogą znacznie usprawnić handel.

Bezpieczeństwo i ułatwienia

Składając dyspozycję wymiany waluty nie trzeba przelewać pieniędzy na obce rachunki. Pozostają one na kontach, nad którymi pieczę sprawuje bank. Stan rachunku można łatwo kontrolować - informację o aktualnym saldzie i przeprowadzonych operacjach użytkownik może dostać SMS-em lub na wskazany adres poczty elektronicznej. Jeśli, mimo to, zabraknie waluty można ją dokupić w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy posiadać dostęp do internetu np. za pośrednictwem telefonu komórkowego. Transakcję można zlecić nawet w sytuacji, gdy na koncie nie będzie wystarczającej kwoty. Bank zablokuje 5% kwoty wymiany i da dwa dni na dopłatę brakującej sumy. Po dopłacie wymiana jest rozliczana po kursie, po którym została zawarta.

Kantor internetowy Alior Banku to z jednej strony rozwiązanie podobne do istniejących już kantorów internetowych – łatwo dostępne i przyjazne w obsłudze, z drugiej strony – konkurencyjne pod względem oferowanych kursów i bezpieczne, bo funkcjonujące pod szyldem instytucji finansowej.

Skorzystać z kantoru może każdy, nie tylko klient Alior Banku. Wystarczy, zarejestrować się za pomocą formularza na stronie internetowej, a na potwierdzenie przelać dowolną kwotę na swój rachunek w Kantorze Walutowym. Dla klientów Alior Banku rejestracja jest jeszcze prostsza – potwierdzenia dokonuje się SMS-em.

alior bank
raport
raporty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)