Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawrocki: Rządy łatają dziurę, zamiast budować drogi

0
Podziel się:

Za odsetki od długu publicznego można wybudować 13 tys. kilometrów autostrad.

Nawrocki: Rządy łatają dziurę, zamiast budować drogi

Przez ostatnie 10 lat nasz dług publiczny kosztował nas prawie 270 mld złotych. To niemal tyle, ile wyniosły dochody budżetu Polski w 2010 roku.

Wiele uwagi poświęca się konstytucyjnym progom ostrożnościowym, wymaganiom stawianym przed przyjęciem euro czy tym, że w koniec z końców następne pokolenie będzie musiało spłacić dług zaciągnięty przez obecnych rządzących.

**[

Należy jednak zwrócić uwagę na aspekt, który dotyka nas co roku – a mianowicie koszt obsługi długu publicznego. Odsetki od zadłużenia w związku z rosnącym długiem publicznym z roku na rok wynoszą coraz więcej.

Tymczasem przez ostatnią dekadę kolejne rządy beztrosko powiększały dług publiczny wiedząc, że progi ostrożnościowe są jeszcze dosyć odległe. Okazało się jednak, że sielanka się skończyła i czas zacisnąć pasa. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać to czeka nas dokładnie ten sam los co Grecję i Portugalię.


PAP/Radek Pietruszka
Zmiany w OFE już przesądzone. Polacy będą mieli niższe emerytury
Działania rządu mogą jednak tutaj nie wystarczyć. Czynnikiem niezależnym od ich poczynań jest wzrost stóp procentowych, który bezpośrednio wpłynie na wysokość odsetek.

W 2011 roku koszt obsługi długu wyniesie 39 mld złotych. To tylko dwa miliardy mniej niż ubiegłoroczna dziura budżetowa. Gdyby nie odsetki od długu, nie byłoby kwestii łatania rosnącego deficytu takimi metodami jak ograniczanie wpłat do OFEczy podwyżka VAT.

Ograniczanie wydatków państwa i wzrostu zadłużenia jest bardzo niepopularne politycznie. Dzieje się tak, ponieważ politykom łatwiej jest się pochwalić nowymi drogami czy większymi transferami socjalnymi w przeciwieństwie do nienamacalnych zapisów księgowych. Z drugiej strony, za te zaoszczędzone odsetki można było wybudować nawet do 13 tysięcy kilometrów autostrad - a to już byłby powód do politycznej dumy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;2010;kwota;rekordowa;ale;bylo;gorzej,44,0,529196.html) Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej Najwyższy deficyt mieliśmy w 2002 roku. Stanowił ponad 21 procent wydatków państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/prywatyzacja;zamiast;zmian;w;ofe;to;ratunek;dla;budzetu,189,0,794813.html) Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu Grad szybko zyskałby ponad 100 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)