Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Ryszard Kaczorowski 1919- 2010

0
Podziel się:

- Nie był typem polityka, był wielkim działaczem społecznym - uważa prof. Andrzej Paczkowski.

Ryszard Kaczorowski 1919- 2010
(PAP/Artur Reszko)

*W katastrofie rządowego samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem wraz 95 innymi pasażerami lotu zginął ostatni prezydent II Rzeczpospolitej, bohater II wojny światowej i działacz społeczny. Miał 91 lat. Prezydent Ryszard Kaczorowski zostanie pochowany w Warszawie. *

Ryszard Kaczorowski pochodził z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita. Przyszedł na świat 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. Był młodszym synem Wacława Kaczorowskiego i Jadwigi z domu Sawickiej.

Instruktor harcerstwa

Jako 14 latek w swoim rodzinnym mieście wstąpił do drużyny harcerskiej Andrzeja Małkowskiego, jednego z twórców polskiego skautingu. Działał tam jako instruktor, drużynowy i opiekun obozów letnich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został zastępcą komendanta białostockiego Pogotowia Harcerskiego, mającego pełnić funkcję pomocniczą w przypadku wojny.

PAP/Artur Reszko Gdy armia Czerwona zajęła jego rodzinne miasto budował konspiracyjne struktury Szarych Szeregów, a w latach 50. i 60. był naczelnikiem harcerstwa na uchodźstwie. _ Zawsze bardzo angażował się w działania społeczne, można powiedzieć, że harcerzem pozostał do końca _ - wspomina historyk i członek Kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski.

Na Syberii i w Palestynie

W czasie wojny działał w ruchach oporu wielokrotnie ocierając się o śmierć. W 1940 roku został aresztowany za swoją działalność przez NKWD i skazany na śmierć. Ostatecznie, po stu dniach spędzonych w celi śmierci 10 maja 1941 zamieniono mu tą karę na dziesięć lat łagrów. Przez blisko dwa lata jako robotnik przymusowy wydobywał złoto dla Stalina w _ Dolinie Śmierci _ nad Kołymą.

Zwolniony został dopiero na mocy układu Sikorski-Majski i wstąpił w szeregi Armii Polskiej pod dowództwem generała Andersa, by wraz z nią wkroczyć do Palestyny. Szlakiem bojowym 2 Korpusu w Batalionie Łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich dotarł do Włoch gdzie jako dowódca ośrodka łączności 2. Brygady Strzelców Karpackich brał udział w bitwie o klasztor Monte Cassino.

Czasy emigracji

Po wojnie nie zdecydował się na powrót do Polski, lecz pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Tam postanowił dokończyć przerwaną przez wojnę szkołę. W 1947 roku zdał maturę w Liceum 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Anglii. Studia podjął w Szkole Handlu Zagranicznego. Aż do przejścia na emeryturę zajmował się księgowością w przemyśle.

Chrumps/CC/WikipediaNa emigracji wrócił także do działalności społecznej, aktywnie działał w organizacjach emigracyjnych, budując harcerstwo na obczyźnie, którego przez 30 lat był przewodniczącym. W 1952 roku ożenił się z Karoliną Mariampolską również Sybiraczką. Razem mieli dwie córki, a później 5 wnuków.

Działalność polityczna i społeczna

_ - Prezydent Kaczorowski nie był typem polityka, był wielkim działaczem społecznym, zawsze biorąc udział w życiu społecznym emigracji. Polityką zajął się dopiero w latach 80 _. - stwierdza profesor Paczkowski.

W latach 80. działał w parlamencie emigracyjnym w tzw. Radzie Narodowej, także wielu organizacjach społecznych m.in. jako członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Zarządu Zjednoczenia Polskiego, Rady Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego, jak również Rady Polskiej Macierzy Szkolnej, Rady Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej oraz Rady Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata. Dopiero w 1986 objął stanowisko ministra do spraw krajowych.

W tych latach nawiązał bliski kontakt z działaczami opozycji w Polsce oraz niezależnym harcerstwem działającym w kraju.

Szater/CC/Wikipedia

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie

Ówczesny emigracyjny prezydent Kazimierz Sabbat na początku 1988 roku wyznaczył go następcą prezydenta na wypadek _ opróżnienia się _ urzędu. Objął urząd prezydenta na uchodźstwie po nagłej śmierci Sabbata 19 lipca 1989 roku.

Jego prezydentura nie była długa, trwała jedynie do 22 grudnia 1990, kiedy to podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia władzy, w tym m.in. Orderu Orła Białego, pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Doktor Honoris Causa i Rycerz Krzyża Wielkiego

Jako były prezydent nie zaprzestał udziału w życiu kulturalnym i społecznym w kraju oraz na emigracji. W 2004 r. Elżbieta II za zasługi na rzecz Polonii brytyjskiej minowała go honorowym kawalerem I klasy Rycerzem Krzyża Wielkiego oraz uhonorowała orderem św. Michała i św. Jerzego. Ryszard Kaczorowski jest również obywatelem honorowym wielu miast oraz doktorem honoris causa czterech uczelni.

Przyjął odznaczenie Orderu Orła Białego, a także przyznany przez Jana Pawła II Wielki Krzyż Orderu Piano.

_ - Był przedstawicielem kultury i inteligencji polskiej. Jego rola jako symbolu była nieoceniona. Był powiernikiem insygniów władzy, demokracji i wolnej Polski. Przekazując uprawnienia pierwszemu demokratycznie wybranemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, stał się ostatnim prezydentem II RP i przedstawicielem władzy na uchodźstwie. Z jego śmiercią kończy się pewna symboliczna epoka - _ mówi prof. Andrzej Paczkowski.

Śmierć w katastrofie lotniczej

Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem lecąc złożyć hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu w 70 rocznicę tego zdarzenia. Ciało byłego prezydenta ma zostać dziś przetransportowane z Moskwy do Warszawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)