Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

Wawryszuk: Kaddafi przegrywa z Facebookiem

0
Podziel się:

Internet jest dla Bliskiego Wschodu tym, czym było Radio Wolna Europa dla nas.

Wawryszuk: Kaddafi przegrywa z Facebookiem

Egipt, Bahrajn, Algieria, Maroko i Libia to tylko kilka przykładów państw, w których niezadowoleni obywatele wystąpili masowo przeciw władzom. Rządzące w nich reżimy robiły wszystko, by zniechęcić ludzi do politycznej aktywności. Tym, którzy pragną wolności i zmian z pomocą przyszedł internet.

Cenzurowane media, państwo policyjne, inwigilacja - jeszcze nie tak dawno Polacy, Czesi, Rumuni, Węgrzy i inne narody egzystujące za żelazną kurtyną doświadczały _ bratniej opieki _Związku Radzieckiego. Oglądając i czytając wiadomości napływające z państw afrykańskich i bliskowschodnich nie sposób oprzeć się wrażeniu, że teraz tam rozgrywa się zacięta walka z opresyjnymi systemami.

Przychodzi mi do głowy jeszcze jedna analogia. Libijczycy, Egipcjanie, Marokańczycy i inni, którzy próbują zrzucić z siebie okowy reżimu komunikują się przy użyciu portali społecznościowych. Facebook, Twitter, YouTube posłużyły im do wymiany myśli, zebrania się i przygotowania protestów. Serwisy te stały się medium, dzięki którym opór przeciw ciemiężycielom ze sfery myśli i pragnień przeobraził się w czyny i działanie.

Kilkadziesiąt lat wcześniej w Europie Środkowej podobną rolę odgrywało Radio Wolna Europa. Komunistyczne władze też z nim walczyły zagłuszając je i prześladując tych, którzy mieli odwagę go słuchać. Represje na nic się jednak nie zdały, podobnie jak blokowanie internetu i portali przez zauszników Mubaraka i mu podobnych.

Z tej lekcji naukę wyciągnęli już wojskowi sprawujący obecnie władze w Egipcie. Najwyższa Rada Wojskowa założyła profil na Facebooku, by nawiązać dialog z młodymi, którzy przyczynili się do odejścia prezydenta Mubaraka.

W ciągu zaledwie doby od założenia profilu _ polubiło _ go ponad 120 tys. użytkowników. Rada zwróciła sie do _ synów Egiptu i wspaniałej młodzieży, która zapoczątkowała rewolucję z 25 stycznia _, mając nadzieje na _ owocną współpracę, której wynikiem będzie stabilny i bezpieczny Egipt _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t15631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/doczekali;sie;koniec;ograniczen;na;facebooku,62,0,768830.html) Doczekali się. Koniec ograniczeń na Facebooku

O własnej stronie na Facebooku podobno myśli także ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji. Ważniejsze jest jednak to, że nie brakuje nadal na świecie miejsc, gdzie demokracja jest marzeniem.

Chiny, Birma, Syria, Kuba czy Wietnam to państwa, których mieszkańcy nie mogą swobodnie wypowiadać się w sieci. Czy zmieni to 25 milionów dolarów wykładane przez amerykański rząd na pomoc dla opozycjonistów z tych krajów, komunikujących się przez internet? Czas pokaże, a że historia lubi się powtarzać, to może Kubańczycy, Wietnamczycy i inni żyjący w pod butem dyktatorów, w końcu doczekają się swobód.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t132376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kadafi;bombarduje;trypolis;to;jego;koniec,165,0,775589.html) Kadafi bombarduje Trypolis. "To jego koniec" Wojskowe samoloty ostrzelały protestujących w stolicy Libii. _ To ostatnie, rozpaczliwe działania _ - oceniają eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t132377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nikomu;nie;stala;sie;krzywda;msz;nie;planuje;ewakuacji;polakow;z;libii,85,0,775253.html) "Nikomu nie stała się krzywda". MSZ nie planuje ewakuacji Polaków z Libii W Libii jest ponad 500 naszych rodaków. Najwięcej w dużych miastach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t132360.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;pierwsi;ministrowie;egipskiego;rzadu,123,0,775035.html) Są pierwsi ministrowie egipskiego rządu Tekę tymczasowego ministra turystyki objął przedstawiciel opozycyjnej partii Wafd.

Autor jest dziennikarzem Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)