Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

27 lat temu wybuchła wojna polsko-polska

2
Podziel się:
27 lat temu wybuchła wojna polsko-polska

27 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, Rada Państwa wprowadziła na terenie Polski stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałemWojciechem Jaruzelskimna czele.

POSŁUCHAJ GENERAŁA JARUZELSKIEGO:

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez PZPR.

POSŁUCHAJ GENERAŁA JARUZELSKIEGO:

Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Zmilitaryzowano Polskie Radio i Telewizję Polską. Internowano działaczy i doradców NSZZ _ Solidarność _, wprowadzono godzinę milicyjną.
Konieczność stosowania się do rygorów stanu wojennego zapowiadali w telewizji umundurowani spikerzy.

Związek NSZZ _ Solidarność _ podjął działalność podziemną. Organizowano protesty, wydawano biuletyny informacyjne i ulotki, informujące o sytuacji w kraju i działalności związku.

Symbolem oporu było podziemne radio _ Solidarność _. Miało one podtrzymać społeczeństwo na duchu. Działało w wielu miastach, mimo prób zagłuszania oraz poszukiwań nadajników przez SB i milicję. Jednym z miast, w których nadawało radio _ Solidarność _ był Wrocław.

POSŁUCHAJLECHA WAŁĘSY:

NSZZ _ Solidarność _ nie wezwał do przeprowadzenia strajku generalnego, niemniej jednak w niektórych zakładach pracy wybuchały one spontanicznie. Specjalne oddziały milicji oraz wojsko brutalnie tłumiły wszelkie protesty. Tak było między innymi na Śląsku. W pacyfikacji kopalni Wujek zginęło wówczas 9 górników.

31 sierpnia 1982 - w rocznicę porozumień sierpniowych - w całym kraju odbyły się liczne demonstracje. Policja i wojsko użyły siły. Byli zabici i ranni.

Minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak nazwał demonstracje awanturami, godzącymi w bezpieczeństwo państwa.

POSŁUCHAJ LECHA WAŁĘSY:

Stan wojenny zniesiono w lipcu 1983 roku. W czasie jego trwania straciło życie ponad 100 osób. Internowano ponad trzy tysiące osób, a czasowo pozbawiono wolności ponad 10 tysięcy.

Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej działalności NSZZ _ Solidarność _ oraz przynależność do związku.

Po pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku, odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego stanęli przed parlamentarną komisją odpowiedzialności konstytucyjnej. Po czterech latach wniosek o postawienie ich przed Trybunałem Stanu umorzono, jednak potem Sejm orzekł, iż wprowadzenie stanu wojennego było sprzeczne z konstytucją.

ZOBACZ TAKŻE:

| PROCES ORGANIZATORÓW STANU WOJENNEGO |
| --- |
| Kwestią odpowiedzialności za wprowadzenie stanu wojennego zajął się po latach Instytut Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku prokuratura IPN-u postawiła zarzuty 9-ciu osobom, członkom WRON oraz Rady Państwa PRL, wśród nich generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Zarzuty dotyczą działania i kierowania _ związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, którego celem było popełnianie przestępstw _, jakim - w ocenie prokuratury IPN - był WRON. Oskarżonym grozi nawet do 10 lat więzienia. Proces trwa od września tego roku. Na ławie oskarżonych zasiada obecnie 6 osób. |

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
monte verde
2 lata temu
Jaruzelski do końca wierzył w socjalizm, Zw. Radziecki, Układ Warszawski. Innej Polski sobie nie wyobrażał. Po upadku bolszewii jego wizja Polski zawaliła się. Przegrał.
Inka511
2 lata temu
CHYBA 37 LAT TEMU