Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Paniki na giełdach nie da się zatrzymać

0
Podziel się:

Wiesław Rozłucki mówi co stoi za decyzjami inwestorów.

Paniki na giełdach nie da się zatrzymać
(EAST NEWS)

Money.pl: Panika - to słowo powtarzane jest przez wszystkie media. Chodzi oczywiście o sytuację na światowych giełdach. Jak Pan ocenia sytuację?

*Wiesław Rozłucki, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, jej pierwszy prezes: *Nie nazwałbym tego paniką. Ona była tylko w piątek rano na otwarciu giełdy, kiedy indeks był na minusie o prawie 5 procent. Ale to są tylko chwile paniki. Obecnie mamy do czynienia tylko z chłodną kalkulacją.

Niepokój wynika z obawy przed nadmiernym zadłużeniem niektórych państw europejskich. W związku z tym papiery tych państw spadają. Ale nie przewiduję problemów banków, które mają te papiery. Po kłopotach sprzed trzech lat banki już poprawiły swoje finanse.

Porównaj wykresy: Sprawdź aktualne notowania WIG20 Jak wygląda ten mechanizm niepokoju na giełdach?

Zacznijmy od tego, że w Polsce ani na giełdzie, ani w sektorze finansowym nie ma powodów do niepokoju. Czyli polskie finanse nie generują tego niepokoju, on przychodzi do nas z zewnątrz. Ostatnio głównie ze strefy euro.

Mechanizm jest prosty, jest więcej sprzedających, którzy dochodzą do wniosku, że trzeba sprzedawać, więc ceny spadają. To jest banalne, ale tak to działa.

Sprawdź aktualne notowania DJI I inwestorzy sami sobie szkodzą, bo im większe niepokoje, tym większe wyprzedaże. Takie błędne koło.

Oczywiście, że tak. Ale na tym polega giełda, nazywam to _ zbiorowym oczekiwaniem przyszłości _. Ta zbiorowość reaguje czasami w sposób stadny, ale na to składają indywidualne decyzje. Nie można niestety do nikogo zaapelować - _ nie sprzedawajcie, bo obniżacie ceny _. Każdy zawsze chce być szybszy, chce być wcześniej od innych. Myśli - _ ja nie sprzedam, ale inni szybko sprzedadzą i jeszcze coś uratują _.

Gdyby się wszyscy umówili, że nie będą sprzedawać, to można by było zapobiec tym spadkom, ale nikt nie posłucha. Zawsze są tacy, którzy mają więcej strachu, że będzie gorzej.

Można to jakoś zatrzymać? Jest taki moment w których sytuacja może się odwrócić?

Nie ma, na tym polega _ magia finansów _, że tego momentu nigdy nie da się określić. Nie wiadomo jaki poziom mógłby być przełomowy. Weźmy zadłużenie państw, które jest przyczyną takiej niepewności. Otóż to samo zadłużenie jeszcze dwa lata temu było uznane za akceptowalne.

Belgia miała przez lata zadłużenie do PKB ponad 100 procent i jakoś na nikim nie robiło to wrażenia. Natomiast dzisiaj te same wskaźniki przyjmuje się z bardzo dużą ostrożnością. Hiszpania ma bardzo mały poziom długu do PKB, jest to około 60 procent, a mimo to zaliczana jest do krajów z niepewną sytuacją.

Nie ma takiego poziomu przy którym wszyscy mówiliby _ to już jest poziom przy którym trzeba zmienić tendencję _. Wszystko zależy od nastroju w danej chwili, jak jest on negatywny to ludzie się boją, jest niepewność i te poziomy bezpieczeństwa są dużo niższe.

Czyli rynki są teraz dużo bardziej ostrożne?

Zdecydowanie tak. Bo w ciągu ostatnich kilku tygodni widać to doskonale, że wychodzenie z kryzysu będzie stopniowe i bardzo powolne. Skończył się czas życia na kredyt, w związku z tym gospodarka będzie się kręcić dużo wolniej. Widać to w USA i w Europie. Rynki ostrożniej więc podchodzą do prognoz wzrostu na przyszłość.

Przydatne narzędzia

Zobacz i porównaj wykresy spółek, indeksów, kursów walut albo surowców

Panika na giełdach, o przyczynach i skutkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;bedzie;krachu;jak;po;lehman;brothers;dlaczego,242,0,886258.html) Nie będzie krachu jak po Lehman Brothers. Dlaczego? Money.pl pokazuje co będzie się działo na warszawskiej giełdzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t137044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wyliczamy;co;wkrotce;zdrozeje;paliwo;waluty;,91,0,885595.html) Wyliczamy, co wkrótce zdrożeje. Paliwo, waluty... Nie pomogło podniesienie limitu zadłużenia w USA i interwencja Szwajcarów. Złoty słabnie, a benzyna drożeje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bije;rekordy;analitycy;mowia;kiedy;bedzie;tanszy,181,0,884917.html) Frank bije rekordy. Analitycy mówią, kiedy będzie tańszy Obama wywalczył zwiększenie zadłużenia, ale problemy USA nie zniknęły. Wystraszeni inwestorzy uciekają do franka - także od polskiej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/tani;frank;zobacz;jak;mozesz;go;zdobyc,117,0,884341.html) Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć Padł kolejny rekord wartości szwajcarskiej waluty, tymczasem do Senatu trafiła ustawa antyspreadowa. Money.pl sprawdził jak zadziała.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)