Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Świat wchodzi w drugą, globalną recesję

0
Podziel się:

Ekonomista Krzysztof Rybiński prognozuje, kto straci najwięcej.

Świat wchodzi w drugą, globalną recesję

Money.pl: Cała gospodarka świata jest w paskudnym bagnie?

*Krzysztof Rybiński, ekonomista, były wiceszef NBP: *Tak i to nie jest przesada. Wszystkie wskaźniki pokazują, że świat spowalnia, Stany Zjednoczone, Azja, Unia Europejska i to mimo tego, że stopy procentowe są na najniższym poziomie w historii świata, czyli mimo tego, że banki starały się udzielić najtańszego możliwego kredytu.

To nie wystarczyło, żeby podtrzymać światowy wzrost. To oznacza, że są bardzo potężne siły w gospodarce, które ciągną nas w dół. Tak długo jak te siły działają, nie ma szans żeby jakiekolwiek działania banków centralnych, ani EBC, ani Rezerwy Federalnej, to zatrzymały.

Musimy przygotować się na drugie uderzenie kryzysu?

Ewidentnie świat wchodzi w drugą globalna recesję. Będą oczywiście próby powstrzymania tego, to znaczy EBC interweniuje na rynku obligacji włoskich i hiszpańskich. Rezerwa Federalna też podejmie jakieś decyzję, ale to już nie wystarczy. To już się rozlało po całym świecie.

Sprawdź aktualne notowania WIG20( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-3 month&de=today&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&w=180&h=110&cm=0 )
Inwestorzy są zaniepokojeni, że nie ma wzrostu gospodarczego, który jest potrzebny żeby spłacić zaciągnięte długi. W sektorze prywatnym spłacenie długów jest możliwe, kiedy ludzie mają pracę i dobrze zarabiają. Tymczasem ludzie tracą pracę i nie zarabiają zbyt dobrze. W sferze publicznej z kolei stopy procentowe idą do góry, w związku z czym wzrostu gospodarczego nie ma, podatki więc nie wpływają, dlatego w wielu krajach też jest problem.

Jest jakaś recepta?

Tak długo, jak nie rozwiążemy problemów nadmiernego zadłużenia sektora prywatnego i publicznego, tak długo świat nie będzie mógł się rozwijać. Ale rozwiązanie problemu zadłużenia wymaga woli politycznej, której nie ma w żadnym kraju. Wielka Brytania próbowała przeprowadzić cięcia, ale społeczeństwo zaczęło się odwracać od rządu. Próby przeprowadzenia cięć we Włoszech i w Hiszpanii też spotkają się z protestami społecznymi na skalę większą niż w Grecji.

Nie da się więc tego przeprowadzić metodami konsensusu politycznego, dlatego jedyny mechanizm, to mechanizm kryzysu. Jeżeli nie będzie pieniędzy dla rządów, nie będzie pieniędzy na świadczenia socjalne, trzeba będzie je ciąć i tym sposobem świat znowu wróci do równowagi. Niestety, wymaga to kolejnego kryzysu, który właśnie nadchodzi.

Na drugiej stronie czytaj co druga fala kryzysu oznacza dla Polski.

Będzie taki moment, w którym świat powie _ albo podejmiemy niepopularne decyzję, albo wszystko się zawali _?

Rynki akcji już to zrozumiały, jeszcze nie zrozumieli tego politycy, którzy rozwiązują ciągle wczorajsze problemy, a nie jutrzejsze. Przykładem był szczyt, podczas którego ogłoszono pomoc dla Grecji. Zresztą było to dość komiczne, bo te decyzje ogłaszali Portugalczyk, Belg i Grek. Przedstawiciele trzech krajów, zagrożonych potężnymi turbulencjami finansowymi.

Przeżyjemy teraz chwilę oddechu. Po interwencji EBC oprocentowanie włoskich obligacji już spadło, ale w ciągu najbliższych tygodni ponownie pójdzie do góry. To jest za duży rynek, żeby EBC zatrzymał wzrost rentowności. Nie widzę żadnej możliwości, żeby zaufanie wróciło na rynki, po takim tąpnięciu na giełdzie jakie mieliśmy, najbliższe 2-3 miesiące pokażą spadek nastrojów inwestorów i konsumentów. Świat ewidentnie wchodzi w drugą recesję. Jeżeli politycy nie są w stanie podjąć odpowiedzialnych decyzji, to rynek te decyzje wymusi, tylko dużo większym kosztem dla społeczeństwa.

Zobacz, jak reagują rynki

Jak na tym kryzysowym polu wygląda Polska?

Apelowałem publicznie miesiąc temu, czując, że nadchodzi kolejna fala kryzysu, żeby zacząć się szybko przygotowywać, jeśli chodzi o polskie firmy i polski rząd. Kolejne tąpnięcie będzie, niestety, dużo większe niż nam się to dzisiaj wydaje.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł mówi, że obniżenie ratingu USA może Polsce przynieść korzyści. Co Pan na to?

Minister Radziwiłł mówi tak na pewno dlatego, że jest ministrem. Pracował wiele lat na rynkach finansowych i dobrze wie, że to są bzdury. Dlatego, że jeżeli doszło do obniżenia ratingu USA, to w ciągu najbliższych miesięcy będzie dyskusja komu następnemu obniżyć rating. Żaden inny kraj nie ma takiej siły w spłacaniu swoich długów jak Stany Zjednoczone. Więc poziom ryzyka na świecie wzrósł, bo skoro Ameryka jest AA+ to wszyscy inni są dużo bardziej ryzykowni.

Dla Polski to oznacza, że apetyt na ryzyko gwałtownie spadnie, dojdzie do odpływu kapitału ze wszystkich rynków wschodzących, a co za tym idzie, będzie wzrost rentowności polskich obligacji i prawdopodobnie silne osłabienie złotego. Dla Polski takie tąpniecie na giełdach i obniżenie ratingu USA powinno być sygnałem do przeprowadzenia szybkich reform i to mimo nadchodzących wyborów.

To chyba niemożliwe.

Niestety, nie widzę świadomości w Polsce jak wielkie ryzyko czai się na horyzoncie, ciągle dominuje taka wakacyjna retoryka _ będzie dobrze _, _ Polska jest zieloną wyspą _. Tak nie jest, Polska w tym kryzysie będzie bardzo poważnie zagrożona.

O drugiej fali kryzysu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przedstawiciele;grupy;g7;beda;rozmawiac;o;kryzysie,254,0,887550.html) Chcą ratować światową gospodarkę. To już recesja? Pierwsza w historii obniżka wiarygodności kredytowej USA zagraża strefie euro. Narada ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G7.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;usa;obnizony;nieslusznie;w;analizie;jest;blad,136,0,887432.html) Rating USA obniżony niesłusznie? "Jest błąd" Czołowy przedstawiciel agencji ratingowej zapewnił jednak, że wszelkie poprawki w obliczeniach zostały wzięte pod uwagę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t154098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;usa;w;dol;pierwszy;raz;w;historii,58,0,887354.html) Rating USA w dół. Pierwszy raz w historii Nie pomogło przyjęcie przez Kongres i zatwierdzenie przez prezydenta planu oszczędności. Eksperci nie wykluczają kolejnych turbulencji na rynkach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ekonomista;to;nie;jest;pewne;ale;te;kraje;moga;pasc;nastepne,18,0,884498.html) Ekonomista: To nie jest pewne, ale te kraje mogą paść następne W gospodarce zawsze jest element ryzyka - uważa Stanisław Gomułka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t136275.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/swiat;nerwowo;patrzy;na;ameryke;a;amerykanie;,83,0,884051.html) Świat nerwowo patrzy na Amerykę, a Amerykanie... Stanów nie obchodzi, że ich spory rujnują świat - tłumaczy Longin Pastusiak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;grecji;znow;obnizony;jest;juz;najnizszy;na;swiecie,100,0,882020.html) Pogrążą Grecję? Najgorsza na świecie Agencja Standard & Poor's znowu obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Grecji.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)