Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

17-krotne różnice wysokości płacy minimalnej w UE

0
Podziel się:

Między krajami członkowskimi UE występują nawet 17-krotne różnice w wysokości płacy minimalnej - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

17-krotne różnice wysokości płacy minimalnej w UE
(PAP / EPA)

Między krajami członkowskimi UE występują nawet 17-krotne różnice w wysokości płacy minimalnej - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

Najniższa płaca minimalna jest w Bułgarii, gdzie wyniosła w styczniu tego roku w przeliczeniu 92 euro. Na najwięcej może liczyć pracownik w Luksemburgu, gdzie ustawowo należy mu się co najmniej 1570 euro. W siedmiu państwach - Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii i na Cyprze - płaca minimalna w ogóle nie istnieje.

Jeśli uwzględnić różnice w sile nabywczej pomiędzy krajami UE, okaże się, że najmniej zarabia się mając płacę minimalną w Rumunii (114 euro) - 17-krotnie mniej niż w Luksemburgu.

_ W sześciu krajach UE płaca minimalna wynosi ponad 1000 euro: w Luksemburgu, Irlandii (1403 euro) Wielkiej Brytanii (916 funtów, czyli 1361 euro), Holandii (1301 euro), Belgii (1259 euro) i Francji (1245 euro). Najniższa jest w Bułgarii, Rumunii, Łotwie (172 euro) i Litwie (174 euro). _

W Polsce wynosi ona 939 złotych, czyli ok. 246 euro. Według danych Eurostatu, w 2005 roku dostawało ją 2,9 proc. zatrudnionych. W tym aspekcie różnice między krajami członkowskimi są także znaczne: w Hiszpanii było to 1 proc. zatrudnionych, w Wielkiej Brytanii 1,8 proc., zaś we Francji 17 proc., na Łotwie 12 proc. a w Luksemburgu - 11 proc.

Dla porównania - w USA ustalona na poziomie federalnym płaca minimalna wynosi 893 dolary (równowartość 676 euro). Tyle zarabia 1,3 proc. zatrudnionych.

W Unii Europejskiej wszelkie kwestie dotyczące płacy minimalnej pozostają w wyłącznych kompetencjach krajów członkowskich. Na jej wprowadzenie zdecydowało się 20 z 27 krajów. Pomiędzy krajami istnieją nie tylko znaczne różnice co do wysokości płacy minimalnej, ale także sposobów jej rozliczania (stawki dzienne, godzinowe, miesięczne), czy też częstotliwości wypłacania (np. w Hiszpanii, Portugalii i Grecji płacona jest 14 razy w roku). W wielu krajach istnieją oddzielne stawki płacy minimalnej dla poszczególnych kategorii zawodowych czy wiekowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)