Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu

0
Podziel się:

Porozumienie zapoczątkowało upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne.

Rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu
(PAP/Zbigniew Matuszewski)

5 kwietnia 1989 roku, po dwóch miesiącach negocjacji, podpisano porozumienie zamykające obrady. Zapoczątkowały one upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Stronę solidarnościowo-opozycyjną reprezentował Komitet Obywatelski przyLechu Wałęsie. Nie wszyscy przedstawiciele środowisk opozycyjnych znaleźli się przy Okrągłym Stole.

Należał do nich między innymiRafał Grupiński, obecnie wiceszef klubu parlamentarnego PO. Jak tłumaczy, był wtedy związany z _ Solidarnością _, jednak należał do tych bardziej radykalnych członków. Podkreśla on, że sam Okrągły Stół był wydarzeniem pozytywnym, ale zabrakło dekomunizacji.

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskiz SLD uważa, że Okrągły Stół to największe osiągnięcie Polski i Polaków po drugiej wojnie światowej.

Poseł PiSMariusz Błaszczakrównież mówi o tym, że Okrągły Stół był sukcesem. Jednak jego zdaniem błędem było to, że po upadku muru berlińskiego nie odbyły się wolne wybory.

W trakcie rozmów Okrągłego Stołu w całym kraju trwały protesty i strajki, podczas których domagano się przede wszystkim podwyżek płac.

Według danych ówczesnego MSW, w lutym 1989 roku w 67 strajkach wzięło udział około 60 tysięcy osób. Miesiąc później liczba strajków zwiększyła się do 260. W tym czasie manifestacje i demonstracje uliczne przeciwko władzy komunistycznej organizowały Niezależny Związek Studentów, Konfederacja Polski Niepodległej, Solidarność Walcząca, Federacja Młodzieży Walczącej i Polska Partia Socjalistyczna.

5 kwietnia 1989 roku, w efekcie porozumienia osiągniętego przy Okrągłym Stole, podpisano między innymi _ Stanowisko w sprawie reform politycznych _, _ Stanowisko w sprawie polityki społecznej i gospodarczej oraz reform systemowych _ oraz _ Stanowisko w sprawie pluralizmu związkowego _.

Wynikiem obrad Okrągłego Stołu była między innymi legalizacja _ Solidarności _ oraz wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa i niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów, oraz wolnych wyborów do Senatu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)