Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blair broni zasadności inwazji na Irak

0
Podziel się:

- Byłaby ona uzasadniona nawet, gdyby od początku było wiadomo, że dyktator nie dysponuje bronią masowego rażenia - twierdzi były szef rządu.

Blair broni zasadności inwazji na Irak
(ec.europa.eu)

Interwencja w Iraku i obalenie Saddama Husajnabyłyby uzasadnione nawet wtedy, gdyby od początku było wiadomo, że dyktator nie dysponuje bronią masowego rażenia - powiedział w wywiadzie dla BBC były szef brytyjskiego rządu Tony Blair.

Rozmowa zostanie wyemitowana dopiero w niedzielę, lecz agencje otrzymały jej stenogram w sobotę rano.

_ - Nadal uważałbym jego obalenie za słuszne _ - odpowiedział Blair na pytanie, czy przyłączyłby się w 2003 r. do amerykańskiej inwazji na Irak, gdyby wiedział, że nie znajdzie tam broni masowego rażenia. _ - Oczywiście, w tym przypadku trzeba by było odwoływać się do innych argumentów na temat natury zagrożenia _ - dodał.

Jak wyjaśnił, był przekonany, że Saddam stwarzał na Bliskim Wschodzie ogromne zagrożenie.

W Iraku poległo 179 Brytyjczyków. Brytyjska okupacja południowego Iraku zakończyła się oficjalnie w końcu kwietnia 2009 r.W inwazji na Irak, rozpoczętej 19-20 marca 2003 r., brało udział 45 tys. brytyjskich żołnierzy.

W tej sytuacji kwestia posiadania przez niego niebezpiecznej broni była tylko jednym z czynników, które Londyn brał pod uwagę decydując się na przystąpienie do ofensywy.

Na początku przyszłego roku były premier ma się stawić przed komisją dochodzeniową, badającą okoliczności zaangażowania brytyjskiej armii w konflikt iracki.

Opinia publiczna zarzuca rządowi Blaira, że wyolbrzymił zagrożenie ze strony irackiej broni masowego rażenia i w efekcie zaangażował Wielką Brytanię w nielegalną wojnę.

| TRZY ŚLEDZTWA w LONDYNIE W SPRAWIE IRAKU |
| --- |
| Pierwsze śledztwo (lorda Huttona) z 2003 r. dotyczyło okoliczności samobójczej śmierci eksperta ministerstwa obrony Davida Kelly'ego, którego tożsamość rząd ujawnił jako źródło przecieku do_ BBC . Wcześniej BBC _ oskarżyło rząd o to, że _ podrasował _ doniesienia wywiadu w imię celowego wyolbrzymienia irackiego zagrożenia. Hutton uznał, iż rząd nie jest winien śmierci eksperta. Drugie (lorda Butlera) z 2004 roku dotyczyło danych wywiadu o irackiej broni masowego rażenia. Komisja Butlera uznała, iż doniesienia wywiadu były błędne, ale rząd nie jest winien celowego wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Opozycyjne partie zbojkotowały to dochodzenie. Trzecie śledztwo ruszyło pod koniec listopada. Pięcioosobowa komisja dochodzeniowa bada okoliczności brytyjskiego zaangażowania wojskowego w Iraku w latach 2001-09. Rozpoczęła ona dochodzenie, które premier Gordon Brown zapowiedział w połowie czerwca. Żadne z tych dochodzeń nie przekonało niechętnej wojnie brytyjskiej opinii publicznej. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)