Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

**Oficjalne wyniki wyborów: Tusk - 36,33 proc. Kaczyński – 33,10**

0
Podziel się:

Wszystko jest już jasne. Według oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich został Donald Tusk z wynikiem 36,33 procent głosów. W drugiej turze spotka się z Lechem Kaczyńskim, na którego zagłosowało 33,10 procent wyborców

**Oficjalne wyniki wyborów: Tusk - 36,33 proc. Kaczyński – 33,10**

_ fot. PAP/Bartłomiej Zborowski Donald Tusk zwyciężył w pierwszej turze wyborów, ale nie może być pewny ostatecznego sukcesu _

Jeszcze w niedzielę wieczorem, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, pierwsze sondaże dawały Donaldowi Tuskowi około pięciu procent przewagi nad Lechem Kaczyńskim. Z oficjalnych wyników podanych przez PKW wynika jednak, że przewaga ta stopniała i wyniosła 3,23 procent. Do decydującej drugiej tury kandydaci PO oraz PiS wchodzą więc ze zbliżonym poparciem. Ta sytuacja zapowiada, że przez najbliższe dwa tygodnie Tusk i Kaczyński stoczą twardą walkę o każdy głos.

Jak głosowała Polska?

Zwycięzca wyborów Donald Tusk zdecydowanie lepiej niż Lech Kaczyński wypadł w dużych miastach. Wśród elektoratu miejskiego na kandydata PO zagłosowało około 41 procent uprawnionych do głosowania; kandydata PiS poparło 32,7 wyborców. Co ciekawe, w rządzonej przez Kaczyńskiego Warszawie wyborcy chętniej głosowali na Tuska, który pokonał także kandydata PiS w Gdańsku – mieście, z którego pochodzą obaj kandydaci.
Lech Kaczyński może natomiast cieszyć się ze zwycięstwa na wsi. Tu pokonał nie tylko Donalda Tuska, ale także tradycyjnie silnych wśród elektoratu wiejskiego kandydatów Samoobrony i PSL. Kaczyńskiego poparło 34,2 procent mieszkańców wsi, drugi był Andrzej Lepper (28,6 procent) dopiero trzeci Donald Tusk ( około 25 procent). O klęsce na wsi może natomiast mówić kandydat ludowców Jarosław Kalinowski (3,6 procent), którego wyprzedził nawet Marek Borowski (około 6 procent).
Na wyborczej mapie Polski wyraźnie utrzymała się tendencja z wyborów parlamentarnych sprzed dwóch tygodni. Także i tym razem kandydat PO wygrywał w zachodniej i centralnej Polsce, a na kandydata PiS chętniej głosowali mieszkańcy ściany wschodniej.

Przegrała frekwencja

Potwierdził się czarny scenariusz dotyczący udziału Polaków w wyborach. Frekwencja nie przekroczyła nawet 50 procent i, według ostatecznych danych PKW wyniosła 49,74 procent. A więc w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2005 pobity został niechlubny rekord z roku 1990, kiedy prezydenta wybierało tylko około 60 procent Polaków. W niedzielę najsłabiej było na Opolszczyźnie – do urn poszło tylko około 39 procent uprawnionych. Najlepiej w województwach mazowieckim, pomorskim i małopolskim – tam głosowało odpowiednio około 53,8; 53,6 i 50 procent uprawnionych do głosowania.
Druga tura wyborów prezydenckich w niedzielę, 23 października.

Ostateczne wyniki wyborów według danych PKW:
Donald Tusk 36,33 proc.
Lech Kaczyński 33,10 proc.
Andrzej Lepper 15,11 proc.
Marek Borowski 10,33 proc.
Jarosław Kalinowski 1,80 proc.
Janusz Korwin-Mikke 1,43 proc.
Henryka Bochniarz 1,26 proc.
Liwiusz Ilasz 0,21 proc.
Stanisław Tymiński 0,16 proc.
Leszek Bubel 0,13 proc.
Jan Pyszko 0,07 proc.
Adam Słomka 0,06 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

wybory
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)