Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy media publiczne są potrzebne?

0
Podziel się:

W Sejmie trwa międzynarodowa konferencja "Media publiczne: przeszłość czy przyszłość?".

Czy media publiczne są potrzebne?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Temperatura sporu o media publiczne w Polsce spowodowana jest sporem o ich istotę, sporem politycznym i sporem o pieniądze, uważa Iwona Śledzińska-Katarasińska.

_ - Temat budzi w Polsce od lat emocje i kontrowersje o temperaturze szykującego się do wybuchu wulkanu _ - powiedziała otwierając konferencję przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (_ na zdjęciu _).

POSŁUCHAJ IWONY ŚLEDZIŃSKIEJ KATARASIŃSKIEJ:

Martin Stadelmaier z rządu Nadrenii-Palatynatu jest przekonany, że dobrym rozwiązaniem jest abonament. W jego ocenie, w Niemczech ten system się sprawdza.

- _ Mamy 42 miliony abonentów, którzy płacą i około 3-7 proc. niepłacących. To niewiele w porównaniu z 42-oma milionami płacących _ - mówi Stadelmeier.

Martin Stadelmaier dodał, że opłata za korzystanie z programów mediów publicznych wynosi w jego kraju 18 euro miesięcznie.

Prawo Unii Europejskiej uznaje swobodę państw członkowskich w określaniu misji nadawców publicznych. Zezwala na wspieranie finansowe tych nadawców z budżetu państwa, ale równocześnie kładzie nacisk na zachowanie zasad uczciwej konkurencji.

Europejscy nadawcy publiczni otrzymują rocznie ponad 22 miliardy euro w formie opłat licencyjnych lub bezpośredniej pomocy państwa, co czyni ich trzecim beneficjentem pomocy publicznej, za sektorem rolnictwa i transportu.

Wyniki konferencji mają posłużyć do opracowania ram prawnych dla mediów publicznych w Europie.

_ - Media elektroniczne mają zasadnicze znaczenie dla prawa do wolności słowa i dostępu obywateli do informacji. Bez nich niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie demokracji i aktywności społeczeństwa obywatelskiego _ - argumentują organizatorzy konferencji.

Konferencja ma charakter międzynarodowy - biorą w niej udział politycy, medioznawcy oraz ludzie mediów m.in. przewodnicząca Komitetu Kultury i Mediów Parlamentu Europejskiego Doris Pack, były dyrektor ORTT (węgierski odpowiednik KRRiT), dyrektor Działu Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego w Radzie Europy Jan Malinowski, b. szef KRRiT Juliusz Braun, medioznawca, przewodniczący programu UNESCO Informacja dla Wszystkich dr Karol Jakubowicz.

Stowarzyszenie Wolnego Słowa jest organizacją grupującą w kraju i za granicą dawnych działaczy opozycji niepodległościowej i podziemia solidarnościowego.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)