Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Palacze wpłacają do budżetu 14 mld zł

0
Podziel się:

Pokaźne wpływy do państwowej kasy nie rekompensują jednak wydatków ponoszonych na walkę ze skutkami nałogu.

Palacze wpłacają do budżetu 14 mld zł
(PAP/EPA)

45 mld zł kosztuje Polaków palenie. Pieniądze te są wydawane na zakup papierosów oraz na walkę ze skutkami nałogu - podsumował Money.pl z okazji Dnia bez papierosa.

W 2006 roku Polacy kupili - według oficjalnych danych - 73,5 miliarda sztuk papierosów.

Według raportu "Ekonomika profilaktyki i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu" - kilkanaście miliardów rocznie kosztuje leczenie chorób wywoływanych paleniem tytoniu.

Na podobną kwotę szacowane są straty związane ze zmniejszoną wydajnością osób palących.

Według szacunków Banku Światowego, koszty opieki zdrowotnej związane z paleniem wynoszą od 6 nawet do 15 procent wszystkich nakładów na opiekę zdrowotną. Jak podaje NFZ, dla Polski koszty te w najbliższych 20 latach wyniosą 83 do 189 miliardów złotych.

_ Przeciętny palacz wydaje na papierosy około 150 złotych miesięcznie. _

Palenie nakręca PKB

Jednak to tylko jedna strona medalu. Palacze, jak wszyscy inni konsumenci, generują polskie PKB oraz przynoszą znaczące wpływy podatkowe. Wpływy do budżetu z tytułu podatku akcyzowego wyniosły w ubiegłym roku ponad 11 miliardów złotych.

Dodatkowo, ponieważ większość wypalanych przez nas papierosów produkowanych jest w kraju, należałoby doliczyć wpływy z podatku CIT płaconego przez koncerny tytoniowe, wpływy z VAT od sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Takie dane trudno oszacować, jednak sam VAT od sprzedaży można przyjąć na poziomie około 3 miliardów złotych rocznie.

( http://static1.money.pl/i/h/208/15312.jpg Wpływ wzrostu akcyzy na decyzję o rzuceniu palenia )
_ *Wpływ wzrostu akcyzy na decyzję o rzuceniu palenia * _ Dochody budżetu z tytułu akcyzy będą najbliższych latach wzrastać w związku z rosnącymi stawkami.

Zgodnie z Dyrektywą 95/59 UE minimalne opodatkowanie akcyzą papierosów ma stanowić co najmniej 57 proc. ostatecznej ceny sprzedaży i nie może być niższe niż 64 euro od 1000 papierosów z najpopularniejszej kategorii cenowej.

Drugi z tych wskaźników kształtuje się na poziomie 60-70 proc. wymaganego minimum, które Polska powinna osiągnąć 1 stycznia 2009 r.

Rosnąca akcyza nie wszystkich jednak zniechęca. Według raportu "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu " opublikowanego przez Tobaccoevidence aż 70 procent palaczy w żaden sposób nie reaguje na jej wzrost.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)