Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Osiecki
|

Emerytura na trzy sposoby

0
Podziel się:

Emerytura indywidualna, małżeńska, a może z 10-letnią gwarancją wypłaty. Taką decyzję po 2009 roku będą musieli podjąć przyszli emeryci.

Emerytura na trzy sposoby
(DPA/PAP)

Za półtora roku każdy będzie mógł wybrać jedną z trzech możliwości: wszystkie pieniądze odłożone przez lata pracy będą wypłacane tylko ubezpieczonemu albo będzie można podzielić się emeryturą ze współmałżonkiem dożywotnio lub przez 10 lat.

Przejście na emeryturę po 2009 roku będzie wymagało podjęcia kilku naprawdę ważnych decyzji. W pierwszej kolejności będziemy musieli ustalić, kto nam w ogóle będzie wypłacał nasze pieniądze.

Za dwa lata bowiem poza państwową ubezpieczalnią zaczną funkcjonować także komercyjne firmy. Zakład, który wybierzemy będzie zarządzał pieniędzmi, które odłożymy przez lata pracy, a także dbał abyśmy co miesiąc otrzymywali emeryturę.

*UWAGA: *_ Wyboru zakładu możemy dokonać tylko jeden raz! Nie będzie możliwości zmiany tak jak np. da się zmieniać OFE! _Kolejnym krokiem będzie wybór spośród trzech rodzajów emerytur, jakie zakład nam będzie wypłacał.

Emerytura indywidualna

To opcja najlepsza dla osoby, która uznała, że pracuje tylko na siebie. Wybierając ten wariant nasza przyszła emerytura będzie wysoka, ale równocześnie nikt jej nie będzie dziedziczył. Niezależnie od tego czy ktoś umrze dzień po przejściu na emeryturę czy też np. 20 lat od tego dnia środki zgromadzone na kontach w ZUS i OFE pozostaną do dyspozycji tych instytucji.

Jeśli zatem chcemy zadbać o współmałżonka lub dzieci trzeba albo mieć pewność, że będziemy żyć długo albo wybrać inną opcję emerytury

Emerytura z 10 letnim gwarantowanym okresem wypłaty

Istnieje jednak możliwość podzielenia się naszymi emeryturami. Pierwszy wariant to emerytura z dziesięcioletnim okresem gwarantowanym wypłaty. Oznacza to, że ubezpieczony będzie otrzymywał świadczenie emerytalne co miesiąc aż do śmierci, a następnie przez 10 lat osoba przez niego wskazana.

W ten sposób obdarować można nie tylko współmałżonka, ale także dziecko lub osobę całkiem obcą - tłumaczy Paweł Wypych prezes ZUS i współautor nowej ustawy emerytalnej.

ZOBACZ TAKŻE:
Emerytury małżeńskie będą, bo mamy Polskę solidarnąOczywiście emerytura otrzymywana przez nas w tym wariancie będzie nieco niższa niż wypłacana w firmie indywidualnej. Świadczenie obniży się o kilkanaście procent w porównaniu z wariantem pierwszym.

Emerytura małżeńska

W przypadku dużych dysproporcji pomiędzy emeryturami współmałżonków warto wybrać „emeryturę małżeńską". Dzięki temu rozwiązaniu małżonek, o niższym poziomie emerytury ma zagwarantowaną wypłatę świadczenia po śmierci współmałżonka, który przekazywał do ZUS i OFE znacznie większe kwoty.

Opcja ta ma jednak jeden zasadniczy minus - ubezpieczalnia będzie wypłacała emeryturę nawet o 30 proc niższą niż przy wyborze wariantu pierwszego.

"To jest dowód, że wprowadzamy w życie idee Polski solidarnej. Ten wariant emerytury jest niezbędny do prowadzenia polityki prorodzinnej" - podkreśla wicepremier Przemysław Gosiewski, który kierował pracami nad ustawą emerytalną.

ZOBACZ TAKŻE:
Emerytury: więcej dla małżeństw, mniej dla pozostałychKto będzie wypłacał emeryturę?

Po 2009 poza nową instytucją państwową (powstanie osobna spółka skarbu państwa) naszymi oszczędnościami będą mogły zarządzać także firmy komercyjne.

Każdy z nas przed przejściem na emeryturę w ZUS otrzyma specjalne tablice wskazujące jakie kwoty będzie mogła nam wypłacać wybrana firma. I na tej podstawie wybierzemy kto będzie zarządzał naszymi pieniędzmi.

ZOBACZ TAKŻE:

Oszczędzanie, albo emerytalne biedowanieUwaga: wyboru możemy dokonać tylko jeden raz! Nie będzie możliwości zmiany tak jak np. da się zmieniać OFE!

Co więcej ubezpieczalnie będą miały stosunkowo małe możliwości pomnażania naszych pieniędzy. Ustawodawca pozwala im inwestować tylko w Polsce i to też w ograniczonym zakresie. Zapewne podobnie jak obecnie OFE będą łatały dziurę budżetować kupując obligacje.

Zapisano także jeszcze jedno ograniczenie. Z emerytury małżeńskiej nie będą mogły skorzystać osoby, którym po podzieleniu składki wyjdzie emerytura niższa niż minimalne świadczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)