Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greenspan już nie straszy recesją

0
Podziel się:

Były wieloletni szef Fed wycofuje się ze swoich wcześniejszych przestróg. Optymizmem napawają najnowsze dane makroekonomiczne z USA.

Greenspan już nie straszy recesją
(PAP / EPA)

Były wieloletni szef Fed wycofuje się ze swoich wcześniejszych przestróg. Optymizmem napawają najnowsze dane makroekonomiczne z USA.

Światowa gospodarka zamortyzuje kłopoty USA, miał powiedzieć Allan Greenspan. Zdaniem ekonomisty wzrost gospodarczy w pozostałych częściach świata tworzy zapotrzebowanie na produkty największych amerykańskich korporacji, takich jak Microsoft.

_ Gospodarka amerykańska, podobnie jak globalna, zwalnia. W tym roku tempo wzrostu w USA zmniejszy się do 2,2 proc., w porównaniu z 3,3 w 2006 roku, przewidywał w zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Światowe PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc., podczas gdy w 2006 roku wzrosło o 5,4 proc. _Greenspan przekazał tę informację z Waszyngtonu uczestnikom forum ekonomicznego w Tokio. Satelitarna transmisja wideo jest ostatnio jego ulubionym sposobem na przekazywanie opinii, którym chociaż 81-letni ekonomista jest już od roku na emeryturze, wciąż z uwagą przysłuchują się inwestorzy.

Wcześniej w lutym i marcu Greenspan wyrażał swoje zaniepokojenie stanem gospodarki USA. Twierdził, że recesja może wystąpić już w tym roku. Szansę na to ocenił na "jedną trzecią".

Jego wypowiedzi wprowadziły zamieszanie, bo co obecny szef Fed Ben Bernanke i inni członkowie zarządu Rezerwy Federalnej głosili bardziej optymistyczne prognozy. W dzisiejszym wystąpieniu Greenspan nie wspominał już o recesji.

Oprócz wypowiedzi autorytetów za lepszą kondycją amerykańskiej gospodarki przemawiają też najnowsze dane makroekonomiczne. Sprzedaż detaliczna w marcu niespodziewanie wzrosła o 0,7 proc., to najwięcej od trzech miesięcy.

Największym zmartwieniem Amerykanów jest kryzys na rynku nieruchomości. Jeszcze w marcu Greenspan przestrzegał, że kłopoty ze spłacaniem tzw. ryzykownych kredytów hipotecznych (subprime mortgages) mogę przenieść się na pozostałe gałęzie gospodarki, zwłaszcza że ceny domów przestały rosnąć. W dzisiejszym wystąpieniu nie dostrzega już takiego ryzyka, podobnie jak obecny zarząd Fed.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)