Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski podpisał ustawę o IPN, PiS atakuje

0
Podziel się:

Opozycja krytykuje decyzję marszałka Sejmu. PiS obawia się politycznego przejęcia IPN-u przez PO.

Komorowski podpisał ustawę o IPN, PiS atakuje
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja: 13:21

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o IPN. PIS już zapowiedziało zaskarżenie noweli o IPN do Trybunału Konstytucyjnego.

_ - Nie znalazłem żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności rozwiązań proponowanych w nowelizacji, więc Trybunał Konstytucyjny może się tym zająć, jeżeli którykolwiek z klubów z odpowiednią ilością podpisów skieruje to do Trybunału _ - powiedział Komorowski.

Marszałek dodał, że nie sugerował się wolą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo jej nie znał.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Marszałek nie wykluczył też, że będzie konieczna nowelizacja podpisanej przez niego ustawy, gdyż nie reguluje ona kwestii związanych z nagłym opróżnieniem stanowiska prezesa IPN-u, np. w wypadku śmierci.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Komorowski, korzystając z kompetencji, które przysługują prezydentowi, mógł nowelizację ustawy podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Do tej pory marszałek unikał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co zrobi z nowelizacją. Zastrzegł jednak, że skarga do TK powinna mieć miejsce, gdy _ ma się istotne podejrzenia o niekonstytucyjności _/

Trybunał - przekonywał Komorowski - nie powinien być traktowany jako _ przechowalnia pomysłów złych bądź ryzykownych politycznie _. Dopytywany w środę przez dziennikarzy, czy ma wątpliwości co do nowelizacji ustawy o IPN, Komorowski odpowiedział: _ ja nie mam _.

PiS: Ustawa do Trybunału. Duda:_ Społeczeństwo oceni _

Przeciwnikami podpisania ustawy są politycy Prawa i Sprawiedliwości. PiS już zapowiedziało zaskarżenie noweli o IPN do Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł PiS Ryszard Terlecki uważa, że marszałek wykonał polecenie swojej partii i podpisał ustawę, która upolitycznia IPN.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:

Przeciw nowelizacji jest przewodnicząca Kolegium IPN Barbara Fedyszak-Radziejowska. Jej zdaniem nowa ustawa uzależnia politycznie prezesa, a także wydłuża procedury jego powołania.

Decyzję Komorowskiego krytykuje też prezydencki minister Andrzej Duda i dodaje, że prezydent Lech Kaczyński chciał skierować nowelizację do TK.

_ - Pan marszałek podjął decyzję. Cóż ja mogę powiedzieć? Ja powiedziałem, jaka była wola zmarłego prezydenta, w jaki sposób wypowiadał się o tej ustawie bardzo porządny człowiek i uczciwy, jakim był pan prezes Janusz Kurtyka _ - powiedział Duda.

Zdaniem Dudy, społeczeństwo oceni decyzję Komorowskiego. - _ Ludzie są mądrzy. Zresztą pokazali tę mądrość, stojąc ostatnio w wielogodzinnych kolejkach przed Pałacem Prezydenckim, za co im jesteśmy ogromnie wdzięczni _ - podkreśla minister.

Duda przypomina, ze już 13 kwietnia poinformował marszałka Sejmu, że wniosek do TK w sprawie noweli ustawy do IPN jest przygotowywany, gdyż taka była wola zmarłego prezydenta. Dodał, że zapowiedział też wówczas, że do 23 kwietnia przygotuje dla marszałka taki projekt wniosku.

Według nowej ustawy prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.

_ - Oczywistą sprawą jest, że jeśli zwykła większość ma decydować o wyborze szefa IPN, a więc większość aktualnie rządząca w każdym czasie, nie tylko w tym momencie, to wiadomo, że prezes IPN zostanie w pewien sposób związany politycznie _ - argumentuje Duda.

SLD: Dobrze, że marszałek podpisał ustawę

Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, że marszałek Sejmu postąpił słusznie, podpisując ustawę.

Poseł Sławomir Kopyciński przypomina, że Komorowski głosował za przyjęciem przepisów tej ustawy i teraz wykazałby się brakiem konsekwencji, gdyby ją zawetował lub skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)