Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Koniec amerykańskich banków inwestycyjnych

0
Podziel się:

Historyczne zmiany na Wall Street. Goldman Sachs i Morgan Stanley poddają się pod presją kryzysu.

Koniec amerykańskich banków inwestycyjnych
(PAP/EPA)

Historyczne zmiany na Wall Street. Dwa ostatnie amerykańskie banki inwestycyjne Goldman Sachs i Morgan Stanley poddają się pod presją kryzysu finansowego i rezygnują ze swojej uprzywilejowanej prawnie pozycji stając się zwykłymi bankami detalicznymi.

O końcu uprzywilejowanej pozycji poinformował amerykański Fed. Oba banki otrzymają w fazie przejściowej dodatkowe krótkoterminowe pożyczki. Pozwoli im to nieco odetchnąć w obliczu zawirowań na światowych rynkach finansowych.

Kryzys finansowy kończy tym samych historię dużych niezależnych banków inwestycyjnych na Wall Street w ich dotychczasowym kształcie. Na początku roku w USA istniało jeszcze pięć banków inwestycyjnych. Banki inwestycyjne specjalizują się w lukratywnych interesach na papierach wartościowych każdego rodzaju, jak również w fuzjach i przejęciach firm. Ponosząc ogromne ryzyko banki te osiągały często gigantyczne zyski. Jednak wraz z wybuchem kryzysu finansowego popadły w ogromne problemy a większość z nich poniosła wielomiliardowe straty.

Dotychczasowy lider branży Goldman Sachs i numer dwa Morgan Stanley będą w przyszłości podlegały kontroli, zasadom i wymaganiom kapitałowym, jakie obowiązują także dla innych banków. Dotąd korzystały z dalece idącej swobody i mogły podejmować ryzyko, ponieważ nie były bankami detalicznymi.

Piąty co do wielkości bank inwestycyjny Bear Stearns musiał przystać w marcu na przejęcie przez koncern finansowy JPMorgan. Jako czwarty co do wielkości Lehman Brothers ogłosił w ubiegły poniedziałek upadłość a trzeci co do wielkości bank inwestycyjny Merrill Lynch musiał ratować się przejęciem przez Bank of America.

| W swojej przyszłej formie prawnej, jako holding bankowy, Goldman Sachs i Morgan Stanley będą mogły konkurować z innymi bankami detalicznymi na ich własnym terenie. |
| --- |

W obliczu problemów wywołanych kryzysem finansowym pod presją znalazł się również Goldman Sachs i Morgan Stanley. Perspektywa wprowadzenia gigantycznego pakietu ratunkowego rządu amerykańskiego sprawiła, że ich akcje, które jeszcze niedawno straciły drastycznie na wartości, poszły ponownie w górę. Morgan Stanley nawiązał już rozmowy dotyczące przejęcia borykającego się z problemami amerykańskiego banku Wachovia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)