Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ nie chce już polskiego Centrum Historycznego w Berlinie

0
Podziel się:

MSZ blokuje powołanie polskiego Centrum Badań Historycznych w Berlinie, swoją własną inicjatywę z ubiegłego roku.

MSZ blokuje powołanie polskiego Centrum Badań Historycznych w Berlinie, swoją własną inicjatywę z ubiegłego roku.

Jak dowiaduje się IAR, mimo iż od miesięcy wszystko jest gotowe, by placówka zaczęła działać - łącznie z wyborem rady naukowej i dyrektora Centrum - szefowa polskiej dyplomacji nie podpisuje nominacji dla profesora Roberta Traby.

Przebywający w Berlinie niezatwierdzony formalnie dyrektor Centrum będzie więc podejmował decyzje jako dyrektor zagranicznej stacji naukowej PAN. Obejmie tę funkcję od połowy sierpnia.

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk profesor Jan Strelau - któremu podlegałoby Centrum - powiedział IAR, że sytuacja budzi jego "ubolewanie, głębokie zdziwienie i zaniepokojenie".

Profesor zaznaczył, że to ministerstwo zaproponowało - jeszcze w marcu ubiegłego roku - stworzenie wspólnej placówki w Berlinie. Dodał, że polskie Centrum już powinno działać, zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się nowe napięcia, na przykład otwarcie wystawy o wypędzeniach.

Sytuacja bardzo irytuje też byłego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego. Profesor został wybrany przez grono najbardziej znanych polskich historyków na honorowego przewodniczącego berlińskiego Centrum. Profesor powiedział IAR, że "jest człowiekiem poważnym" i nie wyklucza swojej rezygnacji z udziału w pracach Centrum, jeśli stan zawieszenia będzie się przedłużał.

Wiceminister spraw Zagranicznych Paweł Kowal uspokaja : wszystko idzie właściwym trybem i zapewnia : Centrum ruszy.

Wiceminister zgadza się, że byłoby lepiej, gdyby placówka działała, podczas gdy w stolicy Niemiec jest otwierana kontrowersyjna wystawa zamówiona przez Związek Wypędzonych. Jednak w rozmowie z IAR , podkreślił, że Centrum Badań Historycznych nie może być traktowane jako zrównoważenie wystawy o wypędzeniach.

Polskie Centrum Badań Historycznych w Berlinie zostało pomyślane jako odpowiednik Instytutu Niemieckiego działającego w Warszawie. Inicjatorką idei była profesor Irena Lipowicz, pełniąca funkcję przedstawiciela polskiego rządu do spraw stosunków polsko-niemieckich, w czasie, gdy szefem dyplomacji był Stefan Meller. Na jej stanowisku do dziś jest wakat. Ministerstwo zapewnia, że będzie nowa nominacja.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)