Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie prywatyzacji TVP i Polskiego Radia

0
Podziel się:

Minister skarbu Aleksander Grad neguje pomysł prywatyzacji publicznych mediów.

Nie będzie prywatyzacji TVP i Polskiego Radia
(PAP/Tomasz Gzell)

Nie będzie prywatyzacji TVP i Polskiego Radia - powtórzył we wtorek minister skarbuAleksander Grad. W sprawie prywatyzacji Polskiej Agencji Prasowej nie ma jeszcze "sprecyzowanych planów".

"Nad tym się zastanawiamy, ja zechcę ostatecznie zdecydować, co z PAP-em w tym czteroletnim programie prywatyzacji, który mamy przedstawić rządowi w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiaj w tej sprawie nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów" - powiedział minister w radiu TOK FM.

Zaprzeczając planom prywatyzacji TVP powiedział, że spółka ta wymaga zmian wewnętrznych. "Myślę, że to jest poważna praca, którą powinien wykonać zarząd telewizji" - zaznaczył.

"Dzisiaj jest taka sytuacja, że minister skarbu państwa zgodnie z Kodeksem spółek handlowych powinien nadzorować spółkę skarbu państwa, w której ma sto procent udziałów. Natomiast ustawa o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji jest tak skonstruowana, że właściwie minister skarbu może w tej spółce niewiele" - mówił minister.

Grad podkreślił, że stara się wykorzystywać to, na co obecnie pozwala Kodeks spółek handlowych. "I myślę, że w najbliższym czasie poprzez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy też w tej sprawie zechcę kilka decyzji podjąć" - powiedział.

W sprawie zapowiadanej prywatyzacji Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita minister powiedział, że spółka musi wyłonić doradcę prywatyzacyjnego, który ją wyceni. Podobnego doradcę powoła resort.

"Zechcemy by doradca przygotował różne możliwe scenariusze prywatyzacji tej spółki. Myślę, że najpoważniejszym scenariuszem jest prywatyzacja giełdowa. Chcemy to zrobić w taki sposób, żeby PW Rzeczpospolita nie sprzedawała swoich udziałów w Presspublice i pozostawała dalej w takiej formule jak jest dzisiaj" - powiedział Grad.

"Myślimy o tym, żeby do PW Rzeczpospolita wprowadzić inne przedsiębiorstwa, które są na rynku wydawniczym" - dodał.

Grad zaprzeczył pogłoskom jakoby resort chciał wykorzystać sprzedaż udziałów PW Rzeczpospolita jako formę nacisku na Mecom, by ten zmienił redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". "Sprywatyzowanie PW Rzeczpospolita ma raz na zawsze odciąć sferę polityków od tej gazety" - podkreślił.

Obecnie udziały w Presspublice (wydawca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy") posiadają dwie spółki: należące do Skarbu Państwa PW Rzeczpospolita (49 proc. udziałów) oraz brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom (51 proc.).

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)