Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy i Rosja zgodne. Nord Stream powstanie

0
Podziel się:

Angela Merkel wierzy w przywrócenie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę.

Niemcy i Rosja zgodne. Nord Stream powstanie
(PAP/EPA)

_ - Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy nie wpłynął na zmianę stanowiska Niemiec w sprawie Gazociągu Północnego _ - oświadczyła Angela Merkel po rozmowach z premierem Rosji.

- _ Chcemy zbudować ten gazociąg _ - powiedziała. -_ Nie możemy jednak czekać na Nord Stream, by znów dostawać gaz - dodała, żądając od Moskwy i Kijowa jak najszybszego rozwiązania sporu o przesył surowca. _

Putin powiedział, że w świetle obecnego kryzysu tym wyraźniej widać, jak bardzo potrzeba dodatkowych dróg tranzytu gazu. - _ Ten projekt nie jest skierowany przeciwko komukolwiek _- oświadczył rosyjski premier.

Kryzys gazowy. Czas na fazę testową?

Angela Merkel ma nadzieję, że z pomocą rosyjskich i ukraińskich firm gazowych zostanie rozpoczęta _ faza testowa _, która utoruje drogę do przywrócenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

_ - Uważam, że jest sposób, aby wspólnie z Gazpromem i Naftohazem rozpocząć fazę testową _ - powiedziała kanclerz Niemiec po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem. Merkel uważa, że mógłby to być sposób na wypróbowanie metod dostarczania gazu do Europy pod kontrolą obecnych obserwatorów.

Coraz bardziej zniecierpliwieni europejscy politycy mają nadzieję, że w ten weekend uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wznowienia dostaw. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Słowacji, która ma zapasy tylko na 10 dni.

Putin mięknie? Chce pomóc Ukraińcom

- _ Premier Rosji jest gotów pomóc ukraińskim partnerom w sprawie sporu o gaz bez dochodzenia, kto ma rację, a kto się myli _ - pisze agencja AFP.

- _ Nie powinniśmy upolityczniać sytuacji, konieczna jest pomoc dla naszych ukraińskich partnerów. Jesteśmy zainteresowani dostawami gazu _- powiedział Putin.

Putin spotkał się w Berlinie z przedstawicielami włoskiego Eni, francuskiego GDF Suez i niemieckiego E.ON Ruhrgas.

Wcześniej wiceszef rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział, że niemieckie E.ON Ruhrgas i Wingas oraz francuski GDF Suez, austriacki OMV i holenderski Gas Terra mogą wejść w skład konsorcjum, które zapłaciłoby za tzw gaz techniczny niezbędny do podtrzymywania dostaw rosyjskiego gazu.

Putin przedstawił propozycję powołania konsorcjum dzień wcześniej. Miałoby ono kupić od rosyjskiego Gazpromu gaz techniczny dla Ukrainy, niezbędny jej do wznowienia przesyłu rosyjskiego surowca do Europy przez ukraińskie terytorium. Gaz techniczny używany jest dla podtrzymywania stałego ciśnienia w rurociągach.

Raport Money.pl
*Historia gazowego kryzysu * Kryzys gazowy rozpoczął się 1 stycznia. Wtedy Rosja odcięła dostawy gazu dla Ukrainy. zobacz raport Money.pl

Miedwiediew ujawnił, że konsorcjum będzie kupować gaz po 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Taka - podkreślił - jest obecnie cena rynkowa paliwa dla Ukrainy. Strona ukraińska miałaby zwrócić pieniądze za ten gaz, gdy pozwoli jej na to sytuacja finansowa.

Proponując utworzenie konsorcjum, Putin powiedział, że brak paliwa technicznego, niezbędnego do podtrzymania właściwego ciśnienia w rurociągach, jest jedyną przyczyną uniemożliwiającą Ukrainie wznowienie tranzytu. W I kwartale - jak podał szef rosyjskiego rządu - Kijów potrzebuje 1,78 mld metrów sześciennych takiego gazu.

Premier Rosji poinformował, że Ukraina zwróciła się do strony rosyjskiej o przekazanie jej takiej ilości technicznego surowca. Moskwa jednak nie może wziąć na siebie całego ryzyka.

Zdaniem Putina utworzenie konsorcjum sprawiłoby, że Europa dzieliłaby z Rosją ryzyko związane z tranzytem gazu przez Ukrainę.

- _ Wydaje mi się, że obecnie idea konsorcjum wygląda jak zdechły kot, zwłaszcza gdy doszło do problemów z dostawami rosyjskiego gazu do Europy _ - oświadczył przedstawiciel ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki Roman Bezsmertny

Bezsmertny, jeden z wiceszefów kancelarii Juszczenki, ocenił, że Rosja mówi o konsorcjum w celu _ szantażowania Europy i domagania się środków na budowę alternatywnych dróg dostaw błękitnego paliwa _.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)