Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin zagraża Rosji i Zachodowi

0
Podziel się:

W Rosji panuje protofaszym i nacjonalizm - ocenia brytyjski Financial Times.

Putin zagraża Rosji i Zachodowi
(EPA/PAP)

W Rosji panuje protofaszym i nacjonalizm - ocenia brytyjski dziennik _ Financial Times _. Według gazety Zachód musi wypracować wspólną politykę i nie uzależniać się od rosyjskiej energii.

- _ W miejsce dawnych nadziei na rozwój prozachodniej demokracji w Rosji, mamy protofaszyzm: zasmucający nacjonalizm, szykanowanie mniejszych partii, kult silnego lidera, podejrzliwość i niechęć do cudzoziemców _ - ocenia _ FT _.

O Putinie mówi się, że wprawdzie zdławił słabe przebłyski demokracji, ale przynajmniej poprawił stan gospodarki i pozycję jego kraju w świecie. Autor komentarza, Martin Wolf, zauważa zgryźliwie, że faszystowski przywódca Włoch Benito Mussolini też był chwalony za to, że przynajmniej pociągi jeździły na czas.

- _ Kraje, które reformowały się bardziej zdecydowanie, jak Polska, szybciej wydostały się z kryzysu i są teraz o wiele bardziej zaawansowane. Rosyjski postęp nie jest niczym wyjątkowym. Maleńka Estonia poradziła sobie z tym o wiele lepiej. Może to jest powód, dla którego Kreml czuje taką niechęć do tego bałtyckiego kraju _ - ocenia _ Financial Times _.

Dziennik przypomina, że niemal wszystkie reformy zostały zapoczątkowane, jeśli nie zrealizowane, za poprzednika Putina, Borysa Jelcyna. Londyński dziennik zaprzecza też tezie o odbudowie i umocnieniu państwa, którego miał dokonać Putin.

Zdaniem gazety rosyjski prezydent zlikwidował niezależność telewizji i większości gazet, zniszczył autonomię władz regionalnych, wyjałowił parlament i wyeliminował konkurencję do władzy .

- _ KGB-owskie państwo nie jest w stanie zrozumieć, że strach i szacunek są przeciwieństwami, a nie synonimami _ - pisze _ FT _. - _ Putin nie krył swojego żalu z powodu upadku sowieckiego imperium i niechęci do następującej później ekspansji Unii Europejskiej i, w większym stopniu, do NATO _ - podkreśla Wolf.

Wobec tych wyzwań Zachód musi na nowo stworzyć zgodną politykę i powstrzymać podziały w swoim gronie oraz zabezpieczyć się przed nadmiernym uzależnieniem od rosyjskiej energii.- _ Ale musi też powtarzać, że nie jest wrogiem samych Rosjan _ - przestrzega Wolf.

- _ Pozbądźmy się złudzeń. To nie jest nowa zimna wojna, przynajmniej dlatego, że Rosja nie oferuje nowej atrakcyjnej ideologii. Ale to zimny pokój. To tragedia i jednocześnie rzeczywistość. Zachód będzie musiał z tym żyć, prawdopodobnie jeszcze przez długi czas _ - podsumowuje dziennik.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)