Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skrzypek chucha na zimne. Jest Pakiet Zaufania

0
Podziel się:

NBP nie wyklucza wsparcia płynności polskich banków.

Skrzypek chucha na zimne. Jest Pakiet Zaufania
(PAP/Leszek Szymański)

Sławomir Skrzypek podkreśla, że największym problemem polskich banków jest importowany z zagranicy brak zaufania.

Szef NBP podkreśla, że sytuacja banków w Polsce jest dobra i stabilna. Poziom kredytów zagrożonych jest dużo niższy niż było to dziesięć lat temu.

Zdaniem Skrzypka sektor bankowy w Polsce charakteryzuje _ nadpłynność _ zarówno jeżeli chodzi o operacje w złotych jak i walutach obcych.

- _ Pomimo tego można zaobserwować na rynku rosnące trendy braku zaufania między bankami. Co zaowocowało podniesieniem stawki WIBOR-u trzymiesięcznego do 6,6 procent. Brak zaufania stał się przyczyną tej sytuacji _- mówi szef NBP.

Według Sławomira Skrzypka brak zaufania jest importowany do Polski z zagranicy. - _ Aby pomóc przezwyciężyć niczym nieuzasadnione nastroje, NBP proponuje pakiet zaufania, który będzie składał się na obecnym etapie z czterech elementów _ - podkreśla szef NBP, który zapowiedział, że pakiet może być rozwijany i uzupełniany.

Zdaniem Skrzypka trzeba działać na rzecz animacji rynku. NBP będzie więc wpływał na rzecz odbudowy zaufania między bankami.

Problemem jaki potencjalnie zauważa bank centralny może być płynność. NBP podkreśla, że w razie potrzeby bank centralny jest w stanie zasilić banki w kapitał, który pozwoli im ją utrzymać.

Szef NBP podkreśla, że problemy, o których mówi mogą się dopiero pojawić. Ale bank centralny przygotowuje się na każdą ewentualność. - _ W tym okresie znacząco zacieśnimy współpracę z bankami, aby przepływ informacji ułatwił zwiększenie zaufania _ - podkreśla Skrzypek.

Szef NBP spotka się z prezesami banków i omówi z nimi działania jakie mogą być podjęte w ramach Pakietu Zaufania.

| DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KRYZYSIE NA RYNKACH: |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)