Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD będzie przyglądać się konkordatowi

0
Podziel się:

Grzegorz Napieralski zapowiada, że jego ugrupowanie będzie dążyć do wypowiedzenia konkordatu.

SLD będzie przyglądać się konkordatowi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zdaniem polityków SLD po 10 latach od ratyfikacji konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską, należy przeanalizować jego funkcjonowanie, sprawdzić czy zapisy konkordatu były łamane i doprowadzić do ich ścisłego przestrzegania.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podtrzymał swoje wcześniejsza deklaracje, że po zdobyciu władzy, jego ugrupowanie będzie dążyć do wypowiedzenia konkordatu.

Jak mówił _ państwo jest dla wierzących i niewierzących _ i dlatego SLD chce - _ absolutnego rozdziału państwa od Kościoła _.

Według Napieralskiego konkordat _ przede wszystkim jest nierealizowany _, w wymiarze ekonomicznym i nie tylko.

Zdaniem wiceszefowej Sojuszu Katarzyny Piekarskiej, należy realizować konstytucję i konkordat. W jej opinii, Kościół posunął się w pewnych obszarach za daleko.

- _ Lewica musi mówić o rozdziale Kościoła od państwa i trudno, żeby tego nie podkreślała, choć z różnych naszych postulatów programowych to jest wyjmowane jako absolutny priorytet _ - powiedziała Piekarska.

ZOBACZ TAKŻE:

Również w opinii drugiej wiceszefowej partii Jolanty Szymanek- Deresz 10 lat funkcjonowania konkordatu to dobry czas, by dokonać oceny jego stosowania. Jak zapowiedziała, że Sojusz planuje zwrócić się w tej sprawie do prawników, religioznawców i innych ekspertów.

- _ Warto ocenić jak konkordat dotychczas funkcjonował, czy był on łamany i przez którą ze stron _ - stwierdziła Szymanek-Deresz.

Z kolei poseł SLD Jerzy Wenderlich uważa, że _ trzeba ocenić skutki konkordatu, żeby zobaczyć, czy to nie przerosło idei _.

Natomiast w opinii posłanki Sojuszu Joanny Senyszyn, _ trzeba doprowadzić do ścisłego przestrzegania konkordatu, bo skoro już jest, to należy jego zapisy ściśle stosować _.

- _ Zapisy są dużo lepsze od obecnie istniejącej praktyki _ - uważa Senyszyn.

| Konkordat został podpisany 28 lipca 1993 roku w Warszawie. Ustawa o ratyfikacji konkordatu została uchwalona przez Sejm 8 stycznia 1998 roku. Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998 roku. Tego samego dnia konkordat ratyfikował również papież Jan Paweł II. Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 roku. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)