Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP: prawie połowa Polaków zadowolona z publicznej opieki medycznej

0
Podziel się:

Prawie połowa ankietowanych Polaków (49
proc.) jest zadowolona z publicznej opieki medycznej.
Niezadowolonych jest 45 proc. respondentów - wynika z sondażu TNS
OBOP.

Prawie połowa ankietowanych Polaków (49 proc.) jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. Niezadowolonych jest 45 proc. respondentów - wynika z sondażu TNS OBOP.

Co czwarty pacjent (26 proc.) jest niezadowolony z informacji o zdrowiu udzielanych przez lekarza, a co trzeci (32 proc.) - wyjechałby na leczenie za granicę, jeśli NFZ zwróciłby mu koszty terapii.

W środę na konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano wyniki najnowszych badań opinii publicznej, dotyczących ochrony zdrowia w Polsce w ramach kampanii "Wiedza to zdrowie".

43 proc. ankietowanych jest zadowolonych z dostępnej publicznej opieki medycznej, a 6 proc. - bardzo zadowolonych. Jednocześnie co trzecia osoba (34 proc.) jest niezadowolona, a 11 proc. ankietowanych jest bardzo niezadowolonych.

Większość (57 proc.) ankietowanych uważa, że ma gorszy dostęp do nowoczesnych leków niż pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie 60 proc. badanych jest przekonanych, że gdyby mieli lepszy dostęp do leków, to stan ich zdrowia byłby lepszy.

Prawie każdy z nas podejmuje próby samoleczenia, zanim skorzysta z pomocy lekarskiej. Na pytanie, jak często starasz wyleczyć się sam (np. z przeziębienia)
, zanim pójdziesz do lekarza - 34 proc. respondentów odpowiedziało - zawsze, 45 proc. - często, a 18 proc. - rzadko.

Ponad połowa (51 proc.) ankietowanych - gdyby zachorowała na nowotwór złośliwy - skorzystałaby z państwowej służby zdrowia, a 15 proc. skorzystałoby z oferty prywatnej kliniki. 4 proc. ankietowanych udałoby się do uzdrowiciela.

Z badań wynika, że zaledwie 13 proc. Polaków przeznaczyłoby wygraną 10 tys. zł na inwestycję we własne zdrowie.

Badanie TNS OBOP przeprowadzono w drugiej połowie września na 1000-osobowej próbie Polaków powyżej 15. roku życia na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Koalicja na rzecz powszechnego dostępu do informacji medycznej "Wiedza to Zdrowie" - to inicjatywa polskich instytutów spraw publicznych, mająca na celu zwiększenie dostępu do informacji medycznej dla pacjentów. (PAP)

gdy/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)