Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE ostrzega przed toksyczną pastą do zębów

0
Podziel się:

Groźne substancje wykryto w paście do zębów "Spearmint" wyprodukowanej w Chinach.

UE ostrzega przed toksyczną pastą do zębów
(PAP/ EPA)

W Hiszpanii wykryto toksyczne substancje w paście do zębów "Spearmint" wyprodukowanej w Chinach.

"W związku z wykryciem na terenie Hiszpanii toksycznej pasty do zębów "Spearmint" wyprodukowanej w Chinach, Unia Europejska już pod koniec maja ostrzegła wszystkie kraje członkowskie" - poinformowała rzecznik ochrony konsumentów w Hiszpanii, Helen Kerns,.

"Wkrótce wszystkie kraje Unii otrzymają dokładne informacje na temat niebezpiecznego dla zdrowia konsumentów produktu" - dodała Kerns.

Alarm został podniesiony po wykryciu na terenie Hiszpanii tysięcy tubek sfałszowanej pasty do zębów wyprodukowanej w Chinach i RPA. Część była sprzedawana na bazarach oraz w tanich chińskich sklepach, a część trafiła do szpitali, hoteli, a nawet do samolotów.

| DLACZEGO PASTA JEST NIEBEZPIECZNA? |
| --- |
| Analiza Ośrodka Badań i Kontroli Jakości hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia wykryła w wyprodukowanej w Chinach paście marki "Spearmint" obecność toksycznego glikolu dwuetylenowego, przemysłowego rozpuszczalnika stosowanego np. do produkcji płynu zapobiegającego zamarzaniu. Trującą substancje zastosowano dla zagęszczenia pasty, jako substytut nieszkodliwej, ale droższej gliceryny, obniżając w ten sposób koszty produkcji. |

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że chińska pasta do zębów rozprowadzana w Hiszpanii zawiera 6 proc. szkodliwej dla zdrowia substancji.

Tymczasem pasta, skonfiskowana w czerwcu w Stanach Zjednoczonych (900 tys. tubek) zawierała 5 proc. glikolu dwuetylowego. A badania medyczne wykazały, że dopuszczalny dla zdrowia limit tej substancji wynosi 0,1 proc.

Pierwszymi objawami zatrucia glikolem są bóle i zawroty głowy, nudności oraz senność. W ciężkich przypadkach może dojść do niewydolności układu oddechowego oraz ciężkiego uszkodzenia ośrodka układu nerwowego, nerek i wątroby.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)