Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA mają dość unijnych ceł na drukarki

0
Podziel się:

W handlowym sporze z UE Stany Zjednoczone mają poparcie Tajwanu i Japonii.

USA mają dość unijnych ceł na drukarki
(PAP/ EPA)

Nowy spór handlowy pomiędzy UE i USA dotyczący ceł na produkty IT obciąża stosunki obu potęg gospodarczych. Wspólnie z Japonią i Tajwanem USA wniosły skargę na UE przed Światową Organizacją Handlu (WTO) z powodu unijnych ceł na telewizory LCD i wielofunkcyjne *drukarki*.

Państwa te zarzucają Europejczykom, że łamią oni międzynarodowe porozumienie handlowe w sprawie technologii informatycznych (ITA), w którym uzgodniony został wolnocłowy import. Jeżeli WTO przyzna rację powodom, UE będą groziły miliardowe sankcje handlowe.

Głównym punktem spornym jest definicja. UE stoi na stanowisku, że drukarki z funkcjami dodatkowymi jak faks czy kopiarka nie są już drukarkami i nie podlegają dlatego ustaleniom dotyczącym importu wolnocłowego. Według tej samej logiki, UE traktuje telewizory LCD jako inny produkt, niż nie objęte cłem monitory LCD. Dlatego Bruksela nałożyła na telewizory 14 procentowe cło.
Tymczasem USA uznają nowoczesne drukarki multifunkcyjne i telewizory za techniczny postęp, który został ujęty w porozumieniu handlowym sprzed jedenastu lat. Bruksela winduje bezprawnie ceny na niekorzyść milionów użytkowników, powiedziała amerykańska pełnomocnik ds. handlowych Susan Schwab. Importy spornych produktów IT do UE szacowany jest na jedenaście miliardów dolarów rocznie.

Niemiecki przemysł uważa pozew USA za uzasadniony. Unijne cła są sprzeczne z duchem porozumienia wolnocłowego handlu produktami IT, krytykuje niemiecki Centralny Związek Przemysłu Elektrotechnicznego i Elektronicznego (ZVEI). Cła nie chronią w żaden sposób producentów niemieckich, ponieważ produkują oni w znacznej mierze za granicą.

Rzecznik unijnego komisarza ds. handlu Petera Mandelsona krytykuje, że USA chcą doprowadzić do likwidacji ceł na drodze prawnej. Tymczasem powinno się to odbyć poprzez nowe negocjacje porozumienia handlowego IT, do czego UE jest gotowa. Przy około 70 państwach, które podpisały porozumie, jest to jednak długotrwały proces. Ponadto rzecznik nie powiedział, czy UE chce przy tym zaproponować zniesienie ceł.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)