Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Podczas pasterki kobieta przewróciła papieża

0
Podziel się:

Incydent podczas ceremonii w bazylice świętego Piotra.

Watykan: Podczas pasterki kobieta przewróciła papieża
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Od incydentu i upadku papieża Benedykta XVI rozpoczęła się w wigilijny wieczór pasterka pod jego przewodnictwem w bazylice świętego Piotra.

Tuż przed rozpoczęciem mszy o godz. 22 z tłumu wiernych gwałtownie ruszyła w kierunku papieża nieznana kobieta i próbując zbliżyć się do niego popchnęła go i przewróciła.

Benedyktowi XVI od razu pomogli wstać ceremoniarze. Nic mu się nie stało.

ZOBACZ UPADEK PAPIEŻA:

Stacje telewizyjne bezpośrednio transmitujące pasterkę nie pokazały tej sceny. Widać było jedynie, że w kierunku Benedykta XVI zaczęło nagle biec kilkunastu ochroniarzy, między innymi z watykańskiej żandarmerii. Po chwili rozległy się brawa. Było to w momencie, gdy papież wstał.

W chaosie i zamieszaniu upadł także kardynał Roger Etchegaray, który został przewieziony do szpitala. Bazylikę opuścił również poruszający się na wózku inwalidzkim kardynał Andrzej Maria Deskur.

Zaraz po incydencie Benedykt XVI o własnych siłach podszedł do ołtarza i zainaugurował mszę. Widać jednak było, że jest oszołomiony i przygnębiony tym, co się stało.

Kobieta, prawdopodobnie niezrównoważona psychicznie, została zatrzymana przez watykańską żandarmerię. Nie jest wykluczone, że jest to ta sama kobieta, która także podczas pasterki przed rokiem usiłowała zbliżyć się do papieża, ale została w porę zatrzymana przez żandarmów. Zwraca się uwagę na to, że podobnie jak sprawczyni incydentu sprzed roku, także teraz kobieta ubrana była na czerwono.

W homilii podczas mszy Benedykt XVI nie nawiązał do tego, co się wydarzyło. Mówił o współczesnym świecie, który jest _ więźniem egoizmu _.

_ - Konflikt na świecie, niemożność wzajemnego pogodzenia się wynikają z tego, że jesteśmy zamknięci w naszych własnych interesach i w osobistych opiniach, w naszym własnym małym osobistym świecie _ - powiedział.

_ - Egoizm, zarówno grupowy, jak i indywidualny, czyni z nas więźniów naszych interesów i pragnień, które sprzeczne są z prawdą i dzielą nas między sobą _ - dodał.

Papież mówił o tym, że trzeba _ zbudzić się _, to znaczy _ wyjść z tego szczególnego świata własnego ja i wstąpić we wspólną rzeczywistość, w prawdę, która jako jedyna wszystkich jednoczy _. _ Tym samym zbudzić się oznacza rozwinąć wrażliwość na Boga; na ciche sygnały, którymi chce nas prowadzić; na rozliczne przejawy Jego obecności _ - podkreślił Benedykt XVI.

Zauważył, że sposób myślenia i działania ludzi współczesnych, mentalność dzisiejszego świata, a także wachlarz doświadczeń _ przyczyniają się do ograniczenia wrażliwości na Boga _.

_ - Większość ludzi nie uważa spraw Bożych za priorytetowe, nie pobudzają nas one w sposób natychmiastowy. Dlatego my, w zdecydowanej większości, jesteśmy gotowi odkładać je. Najpierw robi się to, co tu i teraz wydaje się pilne. Na liście priorytetów Bóg znajduje się niemal na ostatnim miejscu _ - powiedział papież.

Mówił, że od betlejemskich pasterzy, którzy natychmiast pospieszyli na wiadomość o narodzinach Syna Bożego, _ należy uczyć się tego, by nie pozwolić się przytłoczyć wszystkim pilnym sprawom codziennego życia _.

W tym roku pasterka w bazylice św. Piotra rozpoczęła się wyjątkowo nie o północy, ale dwie godziny wcześniej. Watykan wyjaśniał, że powodem tej szeroko komentowanej zmiany była chęć oszczędzenia wysiłku papieżowi, który w dzień Bożego Narodzenia spotka się w południe z wiernymi, by wygłosić świąteczne orędzie i udzielić błogosławieństwa _ Urbi et Orbi _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)