Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIARBiałystok - Marsz Sybiraków
2007-09-07 15:18

Białystok - Marsz Sybiraków


Około 12 tysięcy osób - według policji - przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To rekordowa liczba uczestników. Z całego kraju przyjechali Sybiracy i ich rodziny, harcerze i uczniowie szkół, nie tylko z woj. podlaskiego, ale też m.in z Łodzi, Koszalina, i Szczecina. Przyjechali też goście z Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Czytaj więcej w Money.pl
W Białymstoku VIII różowy Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"
Raka nie można się bać, bo wcześnie wykryty daje szanse na wyleczenie - przekonywali w niedzielę w Białymstoku uczestnicy VIII Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok". Kilkaset osób przeszło ulicami miasta do Centrum onkologii niosąc kilkusetmetrową różową wstęgę, symbol wali z rakiem.
Jutro w Warszawie marsz narodowców
Może w nim wziąć udział nawet 50 tysięcy osób.
Marsz Niepodległości. 276 osób zatrzymanych. "Policja świetnie sobie poradziła"
Mundurowi użyli broni gładkolufowej i m.in. armatek z wodą barwioną, by móc łatwiej identyfikować zadymiarzy.
Tegoroczny marsz jest poświęcony pamięci tych, którzy trafili na zsyłkę jako dzieci. Wraz z rodzicami cierpieli zimno i głód, a starsze dzieci musiały także pracować. Prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź podkreślił, że liczba dzieci wywiezionych na Wschód nie jest znana.
Według szacunków Sybiraków, w latach 1939 - 41 i po II wojnie światowej na Syberię i do Kazachstanu NKWD wywiozło milion 300 tysiący Polaków, stanowiących dla sowieckiej władzy tzw. niebezpieczny element.
Historycy szacują, że liczba obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców) deportowanych w głąb ZSSR w latach 1939 - 41 wynosi 320 tysięcy. Do tego dochodzą aresztowania i przetrzymywanie jeńców w obozach. W sumie represje - według tych danych - dotknęły od 460 do 490 tysięcy osób.
Marsz Sybiraków odbywa się w Białymstoku, bo właśnie z północno-wschodniej Polski deportowano najwięcej osób.
Na ścianie pamięci przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Białegostoku w latach 1934 - 39, Seweryna Nowakowskiego. W pierwszych dniach okupacji sowieckiej został on aresztowany i wywieziony. Ślad po nim urwał się w łagrze Atłas.
(IAR)
Tagi:prezes, Polska, prezydent, rodzina, policja, dzieci, białystok, marsz


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Kancelaria Prezydenta o wypowiedzi Aleksandra Kwaśniewskiego
Kancelaria Prezydenta RP ze zdumieniem i oburzeniem przyjęła wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego dla niemieckiego wydania magazynu â?ľVanity Fair".
Święto Chmielarzy i Piwowarów w Krasnymstawie
W Krasnymstawie rozpoczyna się doroczne, 37 już Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów - Krasnostawskie Chmielaki 2007.
Antoni Mężydło przechodzi z PiS do PO
Antoni Mężydło, jeden z najbardziej znanych posłów Prawa i Sprawiedliwości, potwierdził, że odchodzi z PiS-u do PO
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl