Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIARBiałystok - Marsz Sybiraków
2007-09-07 15:18

Białystok - Marsz Sybiraków


Giełda na żywo

Wzrosty na Wall Street. Pomogły dane i...

Okres wyjątkowo niskiej zmienności na rynkach finansowych dobiegł już końca.

Giełda na żywo

Eurodolar najniżej od 8 miesięcy

Zobacz co działo się w ostatnich godzinach na rynku walutowym.

Giełda na żywo

Czas rozpocząć sezon wyników na GPW. W centrum uwagi Orlen

Za nami dzień rynkowy może niezbyt ciekawy pod względem wydarzeń, ale na...

Około 12 tysięcy osób - według policji - przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To rekordowa liczba uczestników. Z całego kraju przyjechali Sybiracy i ich rodziny, harcerze i uczniowie szkół, nie tylko z woj. podlaskiego, ale też m.in z Łodzi, Koszalina, i Szczecina. Przyjechali też goście z Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Czytaj więcej w Money.pl
Wielki Marsz przeciw cyberprzemocy
Aby wziąć udział w tym proteście, nie trzeba zwalniać się z pracy ani wychodzić z domu.
Elektrociepłownia Białystok łączy się z MPEC Białystok
Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, ENEA Wytwarzanie obejmie 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białymstoku. Spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, Elektrociepłowni Białystok, przejmie w ten sposób odpowiedzialność także za jego dostarczanie mieszkańcom miasta. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić UOKiK. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku powstało ...
Zjednoczenie prawicy. Kaczyński nawołuje do marszu ku zwycięstwu
Prezes PiS przekonuje, że odsunięcie od władzy PO to potrzeba, która dalece przekracza jakiekolwiek partykularne interesy.
Tegoroczny marsz jest poświęcony pamięci tych, którzy trafili na zsyłkę jako dzieci. Wraz z rodzicami cierpieli zimno i głód, a starsze dzieci musiały także pracować. Prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź podkreślił, że liczba dzieci wywiezionych na Wschód nie jest znana.
Według szacunków Sybiraków, w latach 1939 - 41 i po II wojnie światowej na Syberię i do Kazachstanu NKWD wywiozło milion 300 tysiący Polaków, stanowiących dla sowieckiej władzy tzw. niebezpieczny element.
Historycy szacują, że liczba obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców) deportowanych w głąb ZSSR w latach 1939 - 41 wynosi 320 tysięcy. Do tego dochodzą aresztowania i przetrzymywanie jeńców w obozach. W sumie represje - według tych danych - dotknęły od 460 do 490 tysięcy osób.
Marsz Sybiraków odbywa się w Białymstoku, bo właśnie z północno-wschodniej Polski deportowano najwięcej osób.
Na ścianie pamięci przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Białegostoku w latach 1934 - 39, Seweryna Nowakowskiego. W pierwszych dniach okupacji sowieckiej został on aresztowany i wywieziony. Ślad po nim urwał się w łagrze Atłas.
(IAR)
Tagi:prezes, Polska, prezydent, rodzina, policja, dzieci, białystok, marsz


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Kancelaria Prezydenta o wypowiedzi Aleksandra Kwaśniewskiego
Kancelaria Prezydenta RP ze zdumieniem i oburzeniem przyjęła wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego dla niemieckiego wydania magazynu â?ľVanity Fair".
Święto Chmielarzy i Piwowarów w Krasnymstawie
W Krasnymstawie rozpoczyna się doroczne, 37 już Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów - Krasnostawskie Chmielaki 2007.
Antoni Mężydło przechodzi z PiS do PO
Antoni Mężydło, jeden z najbardziej znanych posłów Prawa i Sprawiedliwości, potwierdził, że odchodzi z PiS-u do PO
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze