Na skróty
Fundacja zwiększy indeks Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę
2009-05-28 13:58

Fundacja zwiększy indeks Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę


Do 3 milionów nazwisk chce zwiększyć indeks Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę Fundacja Polsko Niemieckie Pojednanie. Dziś rozpoczęła się realizacja drugiego etapu programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", realizowanego właśnie przez Fundację. Celem programu jest upamiętnienie - przez stworzenie imiennej listy osób - wszystkich, którzy w latach 1939 - 1945 zostali zamordowani lub byli represjonowani przez Niemców. Wcześniej przez 2 lata materiały i indeks osób poszkodowanych przez III Rzeszę opracowywał Ośrodek Karta. W sumie udało się zebrać około półtora miliona nazwisk osób poszkodowanych przez III Rzeszę.  

Czytaj więcej w Money.pl
Francuskie linie kolejowe wypłacą odszkodowania ofiarom III Rzeszy
To rekompensata dla Amerykanów i obcokrajowców deportowanych francuską koleją do nazistowskich obozów śmierci podczas II wojny światowej.
Kernel zwiększył sprzedaż zboża
Znaczna nadwyżka eksportu na Ukrainie i wzrost eksportu działu rolniczego spółki zrekompensowały spadek dostaw z Rosji.
Dzieła Adolfa Hitlera. Akwarela przywódcy III Rzeszy na aukcji
Akwarela autorstwa Adolfa Hitlera została sprzedana w sobotę na aukcji w Norymberdze za 130 tys. euro - poinformował dom aukcyjny Weidler. Nabywcą obrazu jest prawdopodobnie osoba z Bliskiego Wschodu.
Program finansowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezes Instytutu Janusz Kurtyka podkreśla, że mimo upływu lat Polska najmniej dokładnie oszacowała straty osobowe powstałe w wyniku okupacji Niemieckiej. Dlatego - podkreśla prezes Kurtyka - ten program to obowiązek wobec wszystkich, którzy ucierpieli w czasie II wojny. 

Przewodniczący zarządu Fundacji Dariusz Pawłoś podkreśla, że Fundacja będzie poszukiwała śladów represjonowanych Polaków w archiwach wielu krajów. Fundacja nawiązała już współpracę z instytucjami z krajów, które mogą posiadać w swoich archiwach dane o Polakach, którzy mogli być represjonowani pod okupacja Niemiecką. 


Nad pracami Fundacji będzie czuwała grupa ekspertów - najlepszych polskich historyków. Jednym z nich jest doktor Krzysztof Kunert, który podkreśla, że będzie to niezwykle trudna praca choćby z powodu zachowania niewielkiej ilości oryginalnej dokumentacji i gigantycznego rozproszenia zachowanych dokumentów. Historyk zwrócił również uwagę na fakt, że Niemcy nie ewidencjonowali też wszystkich swoich zbrodni. Na zakończenie prac pozostanie jeszcze historykom weryfikacja danych.   

Dziś też ruszył portal internetowy programu , który docelowo stanie się największą, ogólnodostępną bazą danych gromadzącą w jednym miejscu informacje o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. 
Giełda na żywo

Komunikat ze spółki PZU SA

Giełda na żywo

Erbud dzieli się zyskiem z posiadaczami akcji

Na dywidendę została przeznaczona kwota ponad 6,3 miliona złotych, co daje 50...Dzięki tej stronie internetowej, każdy będzie mógł sprawdzić czy ktoś z jego bliskich był poszkodowany przez III Rzeszę, bliscy poszkodowanych będą też mogli sami uzupełniać katalog.

(IAR)
Tagi:Polska, indeksy, praca, iii rzesza, fundacja, poszkodowani, polak, zwiększenie


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
"Należy stanowczo reagować na wypowiedzi polityków CDU i CSU"
Jerzy Wenderlich z SLD uważa, że należy stanowczo reagować na wypowiedzi polityków niemieckich partii CDU i CSU, domagających się międzynarodowego potępienia wypędzeń.         
Słowacja: Pierwszy przypadek grypy A/H1N1
Na Słowacji odnotowano pierwszy przypadek grypy A/H1N1. Informację mediów potwierdził na konferencji prasowej w Bratysławie słowacki minister zdrowia.        
Dalajlama został honorowym obywatelem Warszawy
XIV Dalajlama duchowy przywódca Tybetańczyków został honorowym obywatelem Warszawy. Zdecydowali radni stolicy. Wniosek w tej sprawie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości - Rada Warszawy wniosek przyjęła jednogłośnie. 
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl