Na skróty
"Gazeta Prawna" - Chińscy inwestorzy w Polsce
2006-08-10 00:33

"Gazeta Prawna" - Chińscy inwestorzy w Polsce


Chińscy przedsiębiorcy sondują polski rynek jako miejsce do lokowania produkcji - podaje dzisiejsza "Gazeta Prawna". Chińskich inwestorów przyciągnąć ma brak ceł i kontyngentów w handlu z krajami Unii Europejskiej.
Czytaj więcej w Money.pl
"Dziennik Gazeta Prawna": Studiuję, więc kseruję
53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, 83 proc. pobiera materiały z internetu, ale 91 proc. stawia na dobrą, starą metodę, czyli kserowanie, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.
Iran zabiega o chińskich inwestorów
Szansę na napływ kapitału stwarza perspektywa zawarcia porozumienia między Teheranem a mocarstwami.
"Dziennik Gazeta Prawna": Kraj chorych dzieci
Rośnie liczba nastolatków umierających z powodu nowotworów, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Plagą są również otyłość, próchnica i zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży.
Dziennik podaje, że w tym roku Polskę odwiedziło 700 przedsiębiorców z Chin. Wartość deklarowanych inwestycji chińskich firm wynosi 1 miliard złotych. Zdaniem gazety Polska może wygrać jako brama na unijny rynek.
Dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim, Janusz Gawroński uważa, że Polska nie powinna popełnić tego samego błędu co USA, które kiedyś zamknęły się na współpracę z Japonią. Zdaniem Gawrońskiego Polska może wiele zyskać na światowej ekspansji chińskiej gospodarki. Twierdzi, że Chińczycy chcą opanować rynek europejski i dużo inwestują w nowe technologie. Jego zdaniem chińskie towary i firmy będą funkcjonowały w Europie bez skojarzeń z niższą jakością.
Autor artykułu informuje, że na potrzeby Chin odpowiedział już Koszalin. Specjalnie na potrzeby inwestora powstał tam obszar, który ma zostać pierwszym w Europie Chińskim Centrum Produkcyjnym.
Więcej na temat kapitału z Chin w "Gazecie Prawnej".

GP/lj/krzycz
(IAR)
Tagi:rynek, inwestor, Polska, usa, gospodarka, gazeta prawna, chiński, polsce


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
"Puls Biznesu" - VAT zagraża szefom spółek
Wszyscy etatowi pracownicy, którzy nie mają nad sobą zwierzchnika, mogą stać się podatnikami VAT - pisze "Puls Biznesu". Eksperci podatkowi ostrzegają, że byłby to absurd na europejską skalę.
"Gazeta Wyborcza"-samorządy zaniepokojone
Samorządowcy są zaniepokojeni jednym z zapisów projektu ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju. Konwent marszałków województw alarmuje, że jeden z artykułów projektu pozwala rządowi kontrolować inwestycje samorządu i nie dać pieniędzy na projekty, które - według rządu - są niezgodne ze Strategią Rozwoju Kraju. O zgodności lub niezgodności ma decydować ministerstwo rozwoju regionalnego.
"Rzeczpospolita" - Lepper lepszy od Giertycha
"Rzeczpospolita" ocenia sto dni w rządzie Andrzeja Leppera i Romana Giertycha. Pierwszemu z wicepremierów gazeta wystawia ocenę 3 +, argumentując, że niewiele zrobił ale i niewiele zepsuł. Z kolei Giertychowi dziennik stawia 3 -, oceniając, że wyróżnił się głównie kontrowersyjnymi decyzjami. Na ocenie gazety zaważyły przede wszystkim wstrzymanie obowiązkowego przedszkola dla pięciolatków i maturalna amnestia.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl