Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Gazeta Prawna" - Chińscy inwestorzy w Polsce
Chińscy przedsiębiorcy sondują polski rynek jako miejsce do lokowania produkcji - podaje dzisiejsza "Gazeta Prawna". Chińskich inwestorów przyciągnąć ma brak ceł i kontyngentów w handlu z krajami Unii Europejskiej.
Czytaj więcej w Money.pl
Raport Dziennika Gazety Prawnej i WP: dywidendy - czy to już standard na GPW?
Zarządy giełdowych spółek starają się przyciągać inwestorów zapewnieniami o dzieleniu się z nimi zyskiem. Ostateczna decyzja należy do akcjonariuszy. Zdarza się, że żądają oni więcej, niż chciał zarząd.
"Dziennik Gazeta Prawna": Studiuję, więc kseruję
53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, 83 proc. pobiera materiały z internetu, ale 91 proc. stawia na dobrą, starą metodę, czyli kserowanie, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.
Raport Dziennika Gazety Prawnej i WP: czy da się zarobić na dywidendach
Ile można zarobić na tym, że spółki giełdowe dzielą się z akcjonariuszami zyskami? O tym rozmawiamy z Tomaszem Matrasem, zarządzającym funduszem dywidendowym w Union Investment TFI.
Dziennik podaje, że w tym roku Polskę odwiedziło 700 przedsiębiorców z Chin. Wartość deklarowanych inwestycji chińskich firm wynosi 1 miliard złotych. Zdaniem gazety Polska może wygrać jako brama na unijny rynek.
Dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim, Janusz Gawroński uważa, że Polska nie powinna popełnić tego samego błędu co USA, które kiedyś zamknęły się na współpracę z Japonią. Zdaniem Gawrońskiego Polska może wiele zyskać na światowej ekspansji chińskiej gospodarki. Twierdzi, że Chińczycy chcą opanować rynek europejski i dużo inwestują w nowe technologie. Jego zdaniem chińskie towary i firmy będą funkcjonowały w Europie bez skojarzeń z niższą jakością.
Autor artykułu informuje, że na potrzeby Chin odpowiedział już Koszalin. Specjalnie na potrzeby inwestora powstał tam obszar, który ma zostać pierwszym w Europie Chińskim Centrum Produkcyjnym.
Więcej na temat kapitału z Chin w "Gazecie Prawnej".

GP/lj/krzycz
rynek, inwestor, Polska, usa, gospodarka, gazeta prawna, chiński, polsce
IAR