wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent: "Coś nie gra" w prokuraturze
Prezydent-TVN24-prokuratura

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura stawia zarzuty znanemu inwestorowi giełdowemu. Roman Karkosik odpowiada
Jak ujawnia prokuratura, łączna ilość akcji, którymi obracali podejrzani wynosiła ponad 3 mln sztuk, a ich wartość przekroczyła 36 mln zł. To w związku z tymi transakcjami stawiane są zarzuty.
ING zamieszane w pranie brudnych pieniędzy? Holenderska prokuratura prowadzi śledztwo
Holenderska prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko ING, w którym bank jest podejrzany o udział w międzynarodowej korupcji oraz praniu brudnych pieniędzy. Według prasy dochodzenie dotyczy między innymi transakcji tej instytucji finansowej z rosyjskimi koncernami.
Zarzuty dla byłej prezydent Korei Południowej. Brała łapówki i zdradzała tajemnice państwowe szamance
Południowokoreańska prokuratura postawiła w poniedziałek byłej prezydent kraju Park Geun Hie szereg zarzutów, w tym łapówkarstwa i nadużycia władzy - podała agencja prasowa Yonhap. Była szefowa państwa odpiera zarzuty. To dalszy ciąg dalszy afery, jaka wybuchła w Korei w 2016 roku. Ujawniono wówczas, że była prezydent ujawniała tajemnice państwowe swojej przyjaciółce Czoi Sun Sil - szamance, która stała się szarą eminencją. Czoi Sun Sil miała wpływ na bezpieczeństwo narodowe, a także działała na rzecz zagranicznych koncernów, otrzymując od nich w zamian wielkie sumy.
Coś nie gra, trzeba naprawić mankamenty. Prezydent krytycznie o funkcjonowaniu Prokuratury Generalnej i jej szefie.
W rozmowie w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bronisław Komorowski mówił, że o ocenie Andrzeja Seremeta powinno świadczyć funkcjonowanie jego instytucji. "A ta nie funkcjonuje dobrze" - mówił prezydent. Jego zdaniem, świadczy o tym chociażby umorzenie postępowania w sprawie ujawnienia informacji z raportu o likwidacji WSI. W opinii prezydenta, prokuratura wykazała się nadmierną wstrzemięźliwością, tym bardziej, że w sądach Antoni Macierewicz przegrywa sprawy z osobami wymienionymi w raporcie, a państwo musi im wypłacać odszkodowania.
Zdaniem prezydenta, zmiany wymaga też struktura prokuratury, sięgająca jeszcze czasów stalinowskich. Dlatego Bronisław Komorowski uważa, że reformę należy przeprowadzić jak najszybciej i byłby zadowolony gdyby procedowana ustawa o prokuraturze trafiła do Sejmu już w lutym. Prezydent nie widzi też problemu w tym, że zmiany nie są konsultowane z Andrzejem Seremetem, o czym on sam mówi. Bronisław Komorowski mówił, że miał do czynienia z wieloma reformami i często były one trudne do przeprowadzenia gdy nieustannie były konsultowane z instytucjami, których dotyczyły.
Premier w grudniu ubiegłego roku poinformował, że nie podpisze sprawozdania z działalności Prokuratury Generalnej za 2012 rok. Od marca 2013 leżało ono na biurku szefa rządu. Jeszcze przed decyzją premiera Andrzej Seremet zapowiedział, że nie zamierza się podawać do dymisji. Przyznał jednak, że ruch Donalda Tuska budzi w nim "pewną niepewność".

IAR
IAR