Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Projekt dot. zmian w finansowaniu partii najpóźniej we wtorek

Czytaj więcej w Money.pl
Finansowanie partii z budżetu. Co w zamian?
Składki członków i darowizny, odpis podatkowy, mikrowpłaty - takie propozycje przedstawiają ugrupowania, które chcą likwidacji finasowania partii politycznych z budżetu.
Zmiany w finansowaniu partii politycznych, ograniczenie przywilejów związkowców - oto pomysły Ryszarda Petru
Nowoczesna zaproponuje zmianę systemu finansowania partii politycznych, ograniczenie przywilejów związków zawodowych oraz likwidację ciszy wyborczej - zapowiedział w piątek lider ugrupowania Ryszard Petru. Odpowiednie projekty zmian w prawie mają zostać złożone w przyszłym tygodniu.
Budżet na 2016 r. Rząd zajmie się we wtorek jego projektem
Rząd zajmie się we wtorek projektem budżetu na przyszły rok - przewiduje porządek obrad najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. Projekt ma uwzględniać, jak informował niedawno wiceminister finansów Leszek Skiba, m.in. wydatki na realizację programu 500+.
Najpóźniej we wtorek projekt zmian finansowania partii politycznych trafi do laski marszałkowskiej - powiedział Rafał Grupiński. Przewodniczący klubu PO dodał, że jeśli partii uda się uzbierać odpowiednią ilość podpisów, to propozycje mogą zostać przekazane nawet dziś.
Gość radiowej Trójki zaprzeczył jakoby projekt PO zakładał możliwość działalności gospodarczej partii. Przyznał, że takie propozycje pojawiły się ze strony prawników, z którymi konsultowała się Platforma, jednak zostały odrzucone na pierwszym posiedzeniu kolegium partii. Wstępny, niezatwierdzony projekt został jednak przekazany opinii publicznej, przez co wprowadził zarówno społeczeństwo, jak i media w błąd.
Przewodniczący klubu PO tłumaczył, że projekt Platformy zakłada finansowanie partii politycznych ze składek i darowizn, a nie z subwencji i dotacji. Dodał, że Platforma już od dawna wysuwała takie postulaty. Przypomniał, że "przez długi czas" nie brała ona pieniędzy z budżetu państwa, jednak zdecydowała się na ich przyjęcie po tym, jak konkurencyjne partie zaczęły prowadzić profesjonalne kampanie wyborcze. "Uznaliśmy, że musimy mieć równe szanse" - podsumował przewodniczący klubu.
Rafał Grupiński dodał, że Platforma Obywatelska wciąż prowadzi rozmowy z PSL, który jest krytyczny wobec pomysłu likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

IAR
IAR