Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIARWatykan: orędzie papieża na światowy dzień pokoju
2013-12-12 12:06

Watykan: orędzie papieża na światowy dzień pokojuCzytaj więcej w Money.pl
Orędzie Franciszka do Polaków. Sprawdź, co powiedział
Dziękuję Narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II. Wszyscy zostaliśmy tym darem wzbogaceni - powiedział papież.
Biurokracja w Watykanie. Problemy finansowe zmuszają papieża do zmian
Intencją papieża jest redukcja ogromnej biurokratycznej machiny, która powstała w ostatnich dekadach, a obecnie jest nie do utrzymania z finansowego punktu widzenia.
Papież wzywa do pokoju na świecie. "Przestańcie, proszę was z całego serca"
- Myślę przede wszystkim o dzieciach, które (przez wojnę) pozbawione są nadziei na dobre życie, nadziei na przyszłość - powiedział poruszony papież.
"Braterstwo podstawą i drogą do pokoju" - taki tytuł nosi ogłoszone dziś w Watykanie orędzie papieża Franciszka na światowy dzień pokoju, który Kościół katolicki obchodzić będzie już po raz 47. pierwszego stycznia przyszłego roku.
Na początku swego pierwszego orędzia z tej okazji papież życzy osobom i narodom "życia pełnego radości i nadziei". Będzie ono takie - dodaje - kiedy wszyscy zrealizują nieodparte dążenie do braterstwa. Bez tego - stwierdza Franciszek - niemożliwe jest budowanie społeczeństwa sprawiedliwego, a także stabilnego i trwałego pokoju. Dążeniu temu staje dziś na przeszkodzie "globalizacja obojętności", która powoli "przyzwyczaja" nas do cierpienia innych. Papież ma na myśli zarówno łamanie podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa do życia i do wolności religijnej, jak i tragiczne zjawisko handlu ludźmi oraz wojny - te, które są konfliktem zbrojnym, i te "staczane na polu gospodarki i finansów".
Franciszek krytykuje raz jeszcze mentalność "odrzucania" najsłabszych, uważanych za "bezużytecznych". Według papieża, każda działalność powinna być naznaczona postawą służby ludziom, ponieważ służba jest duszą tego braterstwa, które buduje pokój.

Giełda na żywo

Wyniki finansowe deweloperów wśród najlepszych

W trzecim kwartale znacznej poprawie uległa zyskowność firm z branży. Zyski...

Giełda na żywo

Apator zakłada przychody poniżej prognoz. Co z zyskami?

Spółka po trzech kwartałach 2014 roku widzi możliwość niezrealizowania prognozy.

Giełda na żywo

Zaskakujące dane z Niemiec. Tymczasem na GPW...

Indeks Ifo, obrazujący nastroje panujące wśród niemieckich...

IAR
(IAR)


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
TK: koniec bezterminowych praw jazdy
Linie lotnicze osiągnęły miliardowe zyski
W tym roku liczba pasażerów po raz pierwszy w historii przekroczy 3 miliardy. Za 12 miesięcy ma ich być o kolejne 300 milionów więcej.
Ambasador USA o wizach
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl