Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: niemal co trzeci Polak ma krewnego, który wyjechał za pracą do któregoś z państw UE

0
Podziel się:

Niemal co trzeci Polak (31 proc.) ma w
najbliższej rodzinie osobę, która po 1 maja 2004 r. wyjechała w
poszukiwaniu pracy państw Unii Europejskiej. Polacy najchętniej
wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii - wynika z sondażu CBOS,
przekazanego w czwartek PAP.

Niemal co trzeci Polak (31 proc.) ma w najbliższej rodzinie osobę, która po 1 maja 2004 r. wyjechała w poszukiwaniu pracy państw Unii Europejskiej. Polacy najchętniej wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w czwartek PAP.

22 proc. badanych twierdzi, że osoba ta obecnie pracuje za granicą, 8 proc. - że pracowała, ale już wróciła; pozostali (1 proc.) przyznają, że wyjechała i bezskutecznie poszukiwała lub ciągle poszukuje pracy za granicą.

CBOS zauważa, że w ciągu ostatniego półtora roku (od marca 2005 roku do października 2006 roku) dwukrotnie zwiększył się odsetek badanych mających w gronie najbliższych osobę, która wyjechała do pracy w którymś z krajów UE - z 15 proc. do 31 proc.

Większość respondentów (80 proc.) deklaruje, że ich krewni pracujący za granicą są zatrudnieni legalnie. Półtora roku temu taką deklarację składało 67 proc. ankietowanych. Od marca 2005 do października br. zmniejszył się też odsetek osób przyznających, że ich krewni pracują "na czarno" - z 23 proc. do 12 proc.

Według CBOS, prawdopodobnie odsetek Polaków zatrudnionych nielegalnie w państwach UE jest większy, niż to wynika z zebranych deklaracji, bo część respondentów nie chciała ujawniać rzeczywistej sytuacji zawodowej swych krewnych. "Można przyjąć, że przynajmniej co ósma osoba pracująca w krajach Unii Europejskiej jest zatrudniona nielegalnie" - ocenia ośrodek. Zaznacza jednak, że mimo tego można powiedzieć, że maleje odsetek Polaków pracujących w państwach UE nielegalnie.

Najczęstszym kierunkiem migracji zarobkowych Polaków jest Wielka Brytania - niemal co drugi respondent (45 proc.) deklarujący, że ktoś z jego najbliższej rodziny wyjechał do pracy w którymś z krajów członkowskich, wymienia Wielką Brytanię jako miejsce pobytu tej osoby. Na drugim miejscu (21 proc.) znajdują się Niemcy.

Wśród ankietowanych przez CBOS były również osoby, które po wejściu Polski do UE same pracowały lub bezskutecznie poszukiwały pracy za granicą. Zatrudnienie się w którymś z państw Unii po 1 maja 2004 roku deklarowało 3 proc. badanych; 2 proc. miało za sobą bezowocne poszukiwania pracy w unijnych państwach. Z badań wynika, że takie doświadczenia związane z pracą za granicą po rozszerzeniu UE mają przede wszystkim robotnicy wykwalifikowani: aż 12 proc. ankietowanych z tej grupy przyznało, że po 1 maja 2004 roku pracowali przez jakiś czas w którymś z krajów unijnych.

Kolejną grupą, po robotnikach, pracującą lub szukającą pracy w Unii byli ludzie młodzi - od 18 do 24 roku życia (odpowiednio 8 proc. i 7 proc.) oraz nieco starsi, od 25 do 34 roku życia (7 proc. i 4 proc.). Doświadczenie pracy w którymś z krajów Wspólnoty po wejściu Polski do UE ma za sobą także 7 proc. bezrobotnych.

Według CBOS, w marcu ubiegłego roku połowa osób deklarujących, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej pracowały lub poszukiwały pracy w którymś z jej krajów członkowskich, podawała, że znalazła lub próbowała znaleźć zatrudnienie w Niemczech. Obecnie odsetek Polaków, którzy mają za sobą pracę lub starania o pracę w tym kraju to 29 proc. Niewiele mniej osób deklaruje, że już pracowało lub poszukiwało pracy w Wielkiej Brytanii (25 proc.). Stosunkowo często celem zrealizowanych lub planowanych wyjazdów były Włochy (11 proc.) i Holandia (10 proc.).

Sondaż pokazuje, że po dwóch i pół roku członkostwa w UE zainteresowanie zatrudnieniem za granicą wykazuje 17 proc. Polaków. CBOS przypomina, że w lutym 2004 roku zainteresowanie pracą w Unii wyrażało ogółem 32 proc. badanych, w tym 18 proc. deklarowało, że będzie się starać o zatrudnienie w którymś z jej krajów. Niemal rok później - w marcu 2005 r. - odsetek osób zainteresowanych podjęciem pracy w Unii wyniósł 20 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-9 października br, na reprezentatywnej 999-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

agt/ pz/ rod/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)