Na skróty
Dolnośląskie: Powódź zagraża coraz bardziej
2006-08-08 12:47

Dolnośląskie: Powódź zagraża coraz bardziej


(dochodzą informacje o sytuacji, m.in. o kolejnych alarmach i pogotowiach przeciwpowodziowych)

8.8.Wrocław (PAP) - Bardzo trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się wciąż w powiatach jeleniogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim. Stany alarmowe zostały przekroczone w 24 miejscach Dolnego Śląska, a ostrzegawczy - w jednym miejscu.

Intensywne opadu deszczu mają się utrzymywać cały dzień, powodując dalsze wzrosty stanów wody w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry. Jednak specjaliści z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu informują, że na razie nic nie wskazuje na zagrożenie powodzią wielkoobszarową. Największe wzrosty powyżej stanów alarmowych przewidywane są na dopływach środkowej Odry.

Alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w powiecie jeleniogórskim i mieście Jelenia Góra, powiecie wałbrzyskim, lubańskim, kłodzkim, gminie Marciszów, mieście i gminie Nowogrodziec, gminie Kamienna Góra, Janowice Wielkie, mieście i gminie Świeradów Zdrój, oraz mieście i gminie Gryfów Śląski.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosiły: miasto Kamienna Góra miasto i część gminy Mirsk, miasto i gmina Bardo, gmina Czarny Bór.
Giełda na żywo

Totalna wyprzedaż sektora bankowego

Zmiana władzy zawsze stanowi ryzyko dla rynku kapitałowego.

Giełda na żywo

GPW: Inwestorzy spróbują odreagować spadki?

Po bardzo wyraźnej przecenie akcji w poniedziałek jest szansa, że kolejna...Lokalne podtopienia odnotowano w miejscowościach: Rębiszów (gmina Mirsk), Golanka Dolna (gmina Prochowice), Mirsk, Brzezina, Oleszna Podgórska, Chmieleń, Gryfów Śląski W powiecie świdnickim zalane są drogi na odcinkach Nowy Jaworów - Pasieczna, Olszany - Modlęcin, Ciernie, Bystrzyca Górna.

Nieprzejezdne na Dolnym Śląsku trasy, to: droga krajowa nr 3 Jelenia Góra - Jakuszce, droga wojewódzka nr 404 i droga nr 358 na odcinku Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba droga nr 361 w Lubaniu, droga nr 381 w Jedlinie Zdrój, droga nr 382 na odcinku Nowy Jawor - Gruchotów, Chwaliszów - Dobromierz i Sędziszów - Jaszków.

"Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w województwie. Pozostaje w stałej łączności z IMGW i innymi służbami. Zbiorniki retencyjne strategiczne dla ochrony przeciwpowodziowej województwa są przygotowane do przyjęcia nadmiaru wody. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały czas prowadzona jest obserwacja stanu wody i urządzeń" - informuje biuro prasowe dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego.

Bardzo intensywne opady deszczu, przekraczające 50 l/m. kw. spowodowały zagrożenie powodziowe w kilku powiatach woj. dolnośląskiego. Stany alarmowe zostały przekroczone na kilkunastu rzekach w południowej, podgórskiej części regionu, m.in. na Kamiennej, Kwisie, Bystrzycy, Kaczawie, Nysie Szalonej, Czarnym Potoku.

Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się od wczoraj w sześciu powiatach.

W powiecie jeleniogórskim zalana została droga nr 3 do przejścia granicznego w Jakuszycach. Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych w Jeleniej Górze m.in. przy ul. Wiejskiej. Około 50 osób ewakuowano w Piechowicach, w tym 30 dzieci z ośrodka wypoczynkowego, a także 35 osób w Cieplicach.

W powiecie lwóweckim stany alarmowe przekroczone są na rzece Kwisie. W miejscowościach Gryfów i Mirsk, a także w gminach Lubomierz i Lwówek podtopione są ulice i domy. W gminie Mirsk zalane są drogi. W miejscowości Mlądz doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego i drogi. Strażacy prowadzą działania ratownicze polegające na układaniu worków z piaskiem przed zagrożonymi obiektami, trwa obrona ujęcia wody pitnej w Gryfowie, z piwnic pompowana jest woda.

W rejonie Lubania straż pożarna w Świeradowie Zdroju i Olszynie udrażniania studzienki kanalizacji burzowej, przepompowuje wodę z ulicy do już drożnych studzienek, wypompowuje wodę z piwnic, układane są worki z piaskiem w celu kierowania spływającej wody. W samym Lubaniu i miejscowości Pobiedna z piwnic budynków mieszkalnych wypompowywana jest woda.

W powiecie wałbrzyskim zanotowano 4 przypadki zalania dróg, w tym w dwóch odcinków dróg krajowych. W tamtym rejonie w sześciu miejscach udrażniano cieków potoki i wypompowywano wodę z obiektów użyteczności publicznej.

Pod kamienną Górą woda zalała drogę wojewódzka w miejscowości Ogorzelec. W miejscowości Wieścisławice prowadzono działania zabezpieczające na wałach, a w Szamocinie wybudowano wał ochronny.

W powiecie kłodzkim najtrudniejsza sytuacja panuje na rzece Ścinawce.

"Generalnie poziom wód podnosi się na wszystkich ciekach kotliny kłodzkiej. Sytuacja pogarsza się. Postawione zostały w stan gotowości dodatkowe siły do zadysponowania w rejon kłodzki z innych powiatów nie zagrożonych powodzią m.in. średzkiego i wrocławskiego. Łącznie w przeciągu doby straż pożarna, zawodowa i ochotnicza interweniowała w ponad 300 zdarzeniach spowodowanych z przyborem wód. W akcje zaangażowane są wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatów objętych powodzią. W gotowości pozostają zastępy z pontonami, pompami dużej wydajności" - poinformował PAP rzecznik prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Dariusz Kopa.

W akcjach ratowniczych uczestniczą także funkcjonariusze Straży Granicznej.

"Do zadań związanych z likwidacją zagrożenia powodziowego Komendant Łużyckiego Oddziału SG wydzielił 30 funkcjonariuszy i 15 pojazdów. Z kolei Komendant Sudeckiego Oddziału SG wyznaczył 67 funkcjonariuszy i 7 pracowników cywilnych oraz 22 pojazdy. Funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący służbę w przejściach granicznych na odcinku odpowiedzialności służbowej Sudeckiego i Łużyckiego oddziałów SG na bieżąco informują osoby wjeżdżające do Polski o sytuacji powodziowej i przejezdnych drogach" - poinformował płk. Wojciech Lechowski z Komendy Głównej Straży Granicznej.(PAP)

rut/ jer/

Tagi:powódź, dolnośląskie, coraz


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.