Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN umorzył śledztwo ws. zbrodni w stalinowskim więzieniu

0
Podziel się:

Pion śledczy IPN w Poznaniu umorzył w
poniedziałek śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych
popełnionych na więźniach Centralnego Więzienia we Wronkach w
latach 1945-1956.

Pion śledczy IPN w Poznaniu umorzył w poniedziałek śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych popełnionych na więźniach Centralnego Więzienia we Wronkach w latach 1945-1956.

Jak podano na stronach internetowych IPN, wątek postępowania co do znęcania się psychicznego i fizycznego nad więźniami przez naczelników i strażników umorzono wobec "śmierci sprawców przestępstwa" lub też ich niewykrycia.

Wątek śledztwa dotyczący pobić oraz fizycznego i psychicznego znęcania się nad więźniami przez innych współwięźniów - działających na zlecenie działu specjalnego UB w Poznaniu - umorzono wobec "braku ustawowych znamion zbrodni komunistycznej" oraz przedawnienia karalności przestępstw.

Zgodnie z ustawą o IPN, zbrodnię komunistyczną może popełnić tylko funkcjonariusz PRL.

Z powodu niewykrycia sprawców lub też ich śmierci, umorzono z kolei wątek podżegania przez oficerów UB więźniów do współpracy, polegającej na biciu oraz fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad innymi więźniami.

"Brak dostatecznych danych uzasadniających popełnienie przestępstwa" był zaś podstawą umorzenia jeszcze innego wątku - zabójstw co najmniej 217 więźniów przez strażników.

Osoby uznane w śledztwie za pokrzywdzone mogą złożyć zażalenie do sądu na jego umorzenie. IPN informuje, że odpis postanowienia o umorzeniu można odebrać do 31 grudnia 2008 r. w sekretariacie oddziałowej komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w Poznaniu ul. Rolna 45a, pok. 103.

Więzienie we Wronkach w Wielkopolsce było jednym z najcięższych w okresie stalinowskim. W latach 1945-1956 przeszło przez nie ponad 15 tys. więźniów politycznych: działaczy politycznych II RP, żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych. We Wronkach siedzieli m.in. Wiesław Chrzanowski, gen. AK Stanisław Tatar, gen. Stefan Mossor, słynny pilot Stanisław Skalski.(PAP)

sta/ dom/ bno/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)