Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za nową ustawą o Służbie Więziennej

0
Podziel się:

Nowe zasady przyjmowania do służby, awansów, postępowań dyscyplinarnych i
regulacje dotyczące użycia środków utrudniających więźniom ucieczkę zawiera projekt ustawy o
Służbie Więziennej, który komisja sprawiedliwości zarekomenduje Sejmowi.

Nowe zasady przyjmowania do służby, awansów, postępowań dyscyplinarnych i regulacje dotyczące użycia środków utrudniających więźniom ucieczkę zawiera projekt ustawy o Służbie Więziennej, który komisja sprawiedliwości zarekomenduje Sejmowi.

We wtorek komisja zajmowała się legislacyjnymi i redakcyjnymi poprawkami do rządowego projektu, nad którym posłowie pracują od końca ubiegłego roku.

Projekt zakłada, że SW może używać paralizatorów i środków utrudniających więźniom ucieczkę. Opisuje, jakich środków przymusu bezpośredniego strażnicy mogą użyć zarówno wobec osadzonych, jak i osób, które przychodzą do nich na widzenie, a zakłócą porządek w więzieniu. Do użycia dopuszczone zostaną elektryczne paralizatory oraz specjalna blokada na kolano, którą zakłada się skazanemu, by nie mógł uciec.

Projekt przewiduje zmianę zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy, w tym zniesienie sądów dyscyplinarnych; wymierzaniem sprawiedliwości służbowej mają się zająć dyrektorzy więzień i aresztów. Niezadowoleni z tej zmiany są związkowcy. "Odejście od sądów dyscyplinarnych to porażka. Inne służby mundurowe zazdrościły nam tej instytucji inne" - powiedział Paweł Altwasser z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Komisja odrzuciła też propozycję związkowców, by zobowiązać przełożonych do zapewnienia nie tylko bezpiecznych i higienicznych warunków służby, ale i do przeciwdziałania mobbingowi. Andrzej Czuma (PO) argumentował, że "ton rozkazodawczy, karygodny w stosunkach pracy" w warunkach zhierarchizowanej służby naganny już nie jest.

Projekt dzieli stopnie służbowe w SW na chorążych, oficerskie i podoficerskie. Kandydat do służby w korpusie chorążych musi mieć wykształcenie co najmniej średnie, podoficer licencjat, a oficer wykształcenie wyższe. Ponadto kandydat na więziennika musi poddać się procedurze sprawdzającej rękojmię zachowania tajemnicy, zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych.

Proponowana ustawa ogranicza funkcjonariuszy i pracowników SW w działaniach mogących podważyć ich autorytet urzędowy lub działalności i wykorzystaniu służbowych informacji do celów pozasłużbowych. Przewiduje się np. zakaz utrzymywania przez nich jakichkolwiek pozasłużbowych kontaktów z więźniami.

Nowa ustawa o SW jest częścią zmian w więziennictwie zapowiedzianych przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo - powodowane m.in. serią zgonów więźniów będących świadkami w ważnych procesach karnych - planuje m.in. reformę służby zdrowia i wzmocnienie kontroli w więzieniach oraz sposobu ochrony więźniów. W reformowaniu więziennictwa ma ministrowi pomóc Rada Polityki Penitencjarnej, która będzie się składać z przedstawicieli resortu, SW, naukowców i reprezentantów organizacji pozarządowych.(PAP)

brw/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)