Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa plenerowa ilustrująca renowację Wawelu

0
Podziel się:

Wystawę plenerową "Zamek Królewski na Wawelu. Dwadzieścia lat odnowy
1990-2009" otwarto w środę na krakowskich Plantach. Wystawa ilustruje najważniejsze prace
konserwatorsko-remontowe ostatniego dwudziestolecia przeprowadzone w zabudowie wawelskiego zamku.

Wystawę plenerową "Zamek Królewski na Wawelu. Dwadzieścia lat odnowy 1990-2009" otwarto w środę na krakowskich Plantach. Wystawa ilustruje najważniejsze prace konserwatorsko-remontowe ostatniego dwudziestolecia przeprowadzone w zabudowie wawelskiego zamku.

Na osiemnastu planszach zestawiono dawne i obecne fotografie poszczególnych budowli i obiektów, przed i po odnowieniu zabytków. Ukazują one, jak dzięki staraniom konserwatorów zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch dekad m.in. dziedziniec arkadowy, ogrody królewskie, wschodnia i zachodnia elewacja zamku, baszta sandomierska, dawne królewskie kuchnie i wozownia, brama Wazów, mury obwodowe z bramami, basteją i fortyfikacjami.

Najbardziej zauważalną przemianę przeszła baszta Lubranka zwana Senatorską, przed restauracją zwieńczona otwartymi ku niemu blankami, dziś - przykryta stożkowatym dachem z czerwonej dachówki.

"Wydaliśmy w ciągu tego czasu na prace konserwatorskie 68 mln zł, mniej więcej po połowie z funduszów własnych i ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Te 34-35 mln, które przeznaczyliśmy na prace konserwatorskie z własnych środków oznacza, że nie marnujemy pieniędzy z biletów wstępu do muzeum" đ- podkreślił na otwarciu wystawy dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Jan Ostrowski.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), prof. Franciszek Ziejka zapewnił, że restauracja zabytkowych budowli Wzgórza Wawelskiego będzie kontynuowana w następnych latach. Dodał, że we wstępnym projekcie działalności SKOZK na lata 2011-2015 przewidziano łącznie ok. 23 mln zł dotacji na odnowę Zamku Królewskiego oraz Katedry Wawelskiej.

Krakowianie i turyści mogą oglądać wystawę, zaaranżowaną na Plantach między siedzibą Muzeum Archeologicznego a Wawelem, do końca października. Za tydzień organizatorzy chcą ją pokazać uczestnikom Kongresu Kultury Polskiej, który odbędzie się w Krakowie od 23 do 25 września. Po zakończeniu prezentacji w Krakowie wystawa będzie pokazywana w polskich placówkach dyplomatycznych w krajach wschodniej Europy.

Wystawa została zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu przy współpracy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.(PAP)

czo/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)