Na skróty
Kraków: Zakażenie paciorkowcem w szpitalu MSWiA
2007-10-25 13:25

Kraków: Zakażenie paciorkowcem w szpitalu MSWiA


U czterech pacjentek szpitala MSWiA w Krakowie, które urodziły przy pomocy cesarskiego cięcia, stwierdzono zakażenie paciorkowcem ropotwórczym. To pierwszy przypadek w Polsce od 40 lat - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA Anna Malinowska.

Stan zdrowia pacjentek jest poważny, ale stabilny; trzy z nich przebywają w Zespole Klinik Ginekologicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; czwarta pozostała w szpitalu MSWiA. Zarówno oddział ginekologiczno-położniczy, jak i blok operacyjny szpitala MSWiA został zamknięty. Trwa ustalanie przyczyn zakażenia.

Jak zapewnił PAP rzecznik szpitala lekarz Krzysztof Kosowski, dzieciom nic nie zagraża. "Wszystkie noworodki są zdrowe, nie stwierdzono u nich żadnych objawów chorobowych, udało się uniknąć przeniesienia infekcji na dzieci" - wyjaśnił lekarz. Poinformował, że dwie matki znajdują się w stanie ciężkim, ale stabilnym, pozostałe dwie mają lżejszą formę infekcji.

Według Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA, prowadzącej dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie, cztery przypadki posocznicy, stwierdzone u położnic po cesarskim cięciu, zostały spowodowane przez paciorkowce ropotwórcze.

"Tego typu zakażeń nie odnotowano w Polsce od 40 lat. Dochodzenie epidemiologiczne wyjaśni, kto był nosicielem paciorkowców. Nie można wykluczyć, że były nimi same pacjentki i bakterie namnożyły się po operacji, gdy odporność pacjentek została obniżona. Bakterie mogły też pochodzić z terenu szpitala lub zostać przeniesione przez innych ludzi" - powiedziała Malinowska.


Jak wyjaśniła, natychmiast po stwierdzeniu zakażenia państwowy inspektor sanitarny na terenie województwa małopolskiego sprawdził w zewnętrznym laboratorium prawidłowość sterylizacji narzędzi. Wstępne wyniki okazały się prawidłowe. Pobrano także wymazy od pacjentów i personelu w celu ustalenia źródła zakażenia.

"Działania szpitala oceniamy jako prawidłowe. W ciągu najbliższego czasu powinno okazać się, co było przyczyną tych zachorowań. Reszta pacjentów i personelu jest całkowicie bezpieczna, monitorujemy wszystkich pacjentów, szczególnie tych po zabiegach" - zapewniła Malinowska.

Szpital WSWiA współpracuje w tej sprawie z Instytutem Mikrobiologii Collegium Medium UJ.

Nosicielami paciorkowców jest do 20 proc. populacji. Paciorkowce wywołują zapalenie gardła, a także zapalenia: opon mózgowo- rdzeniowych, płuc, wsierdzia, różę i martwicze zapalenie powięzi. Wiele gatunków paciorkowców jest nieszkodliwych - stanowią one również część flory występującej w jamie ustnej, na skórze, w jelitach i górnych drogach oddechowych u człowieka. (PAP)

hp/ malk/ gma/

Tagi:wyniki, kraków, pomoc, lekarze, zakażenie, szpital mswia, polsce, inne


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.