Na skróty
Litwa: Powstanie forum dialogu polsko-litewskiego
2011-04-27 16:57

Litwa: Powstanie forum dialogu polsko-litewskiego


Na Litwie, z inicjatywy dziennikarzy i przedstawicieli świata akademickiego, powoływane jest forum Polaków i Litwinów, którego celem będzie nawiązanie dialogu między społecznością litewską a litewskimi Polakami - informuje opublikowany w środę list otwarty.

"Z niepokojem obserwujemy stosunki między Litwinami a Polakami, obywatelami Litwy. Wzajemne zrozumienie, które zawiązało się ostatnio, zastępuje wyścig wzajemnych oskarżeń, obraźliwych pretensji" - czytamy w liście, który podpisało 112 osób. Pierwsze spotkanie forum ma się odbyć w najbliższych dniach.

Sygnatariusze listu wyrażają opinię, że "nadszedł czas zastąpienia rozmów przedstawicieli radykalnych obozów politycznych rozmowami przedstawicieli społeczności litewskiej i litewskich Polaków".

"Zależy nam na losie Litwinów i litewskich Polaków w naszym wspólnym państwie. Zależy nam nie na mitologicznych wyobrażeniach przeszłości, a na prawdzie i jej mówieniu. Bolesna prawda jest dla nas droższa od ksenofobicznej wersji przeszłości" - napisano w liście.

Jego autorzy, Litwini i Polacy, głównie dziennikarze i przedstawiciele świata akademickiego, "przyznając konieczność nawiązania szczerego dialogu, w obliczu obchodów 220. rocznicy Konstytucji 3 maja, postanowili powołać polsko-litewskie forum społeczne, które będzie analizowało działania kształtujące stosunki między obu społecznościami i problemy decydujące o współżyciu".

Giełda na żywo

Nasdaq zapowiada wykorzystanie bitcoinowej technologii

Nowy system handlu akcjami powstanie na bazie rozwiązania, na który od 6 lat...

"Mamy nadzieję, że otwarta rozmowa między dwiema społecznościami od dawna tu żyjącymi przyczyni się do rozwiania dawnych stereotypów historycznych i kompleksów psychologicznych" - napisano.

Jak poinformował PAP inicjator forum, historyk Eligijus Raila, "pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższych dniach". "Rocznica Konstytucji 3 maja sprzyja rozpoczęciu naszej rozmowy" - wskazał.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ksaj/ kar/ mag/Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.