Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolski sanepid: personel szpitali powinien się zaszczepić

0
Podziel się:

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie dr Rafał Niżankowski wysłał do
dyrektorów szpitali w Małopolsce list z przypomnieniem, że są zobowiązani zapewnić personelowi,
który styka się z pacjentami, możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Pracownicy mogą
odmówić, ale według szefa małopolskiego sanepidu, powinni to zrobić na piśmie.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie dr Rafał Niżankowski wysłał do dyrektorów szpitali w Małopolsce list z przypomnieniem, że są zobowiązani zapewnić personelowi, który styka się z pacjentami, możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Pracownicy mogą odmówić, ale według szefa małopolskiego sanepidu, powinni to zrobić na piśmie.

"Szczepienia przeciwko grypie są szczepieniami zalecanymi, a nie obowiązkowymi. Nie ma żadnej regulacji prawnej, która by nakazywała wszystkim lekarzom i pielęgniarkom się szczepić. Mimo tego, Wojewódzki Inspektor Sanitarny, postanowił przypomnieć dyrektorom szpitali o potrzebie szczepienia, bo medycy są grupą zawodową bardziej niż inne narażoną na zakażenie, mogą też sami być źródłem zakażenia dużej liczby osób" - powiedziała PAP rzeczniczka WSSE w Krakowie Anna Armatys.

Niżankowski w liście do dyrektorów powołuje się m.in. na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące szczepień pracowników medycznych oraz na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2005 r. w sprawie ochrony zdrowia pracowników narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

"Nie ulega wątpliwości, iż wirus grypy stanowi taki szkodliwy czynnik biologiczny" - napisał Niżankowski, dodając, że podstawowym sposobem ograniczenia narażenia jest szczepienie. "Szczepienie odgrywa zatem podwójną rolę. Stanowi zarówno najskuteczniejszy środek ochrony personelu, jak też istotny element w zapobieganiu szpitalnym zakażeniom pacjentów" - dodał.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaznaczył, że to do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie osobom narażonym na zakażenie możliwości zaszczepienia się, choć pracownik może oczywiście odmówić.

"Ze względu na możliwość roszczeń, w tym ewentualnych roszczeń pacjentów, u których w trakcie pobytu w szpitalu pojawi się grypa, odmowa zaszczepienia powinna mieć formę pisemną z podaniem przyczyn" - napisał dr Niżankowski. Poprosił też dyrektorów o poinformowanie o stanie "wszczepienia" w szpitalu.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Andrzej Kulig powiedział PAP, że co roku w szpitalu są organizowane szczepienia. "Jest grupa osób zainteresowanych nimi i grupa, która szczepić się nie chce" - mówił.

Zdaniem Kuliga żądanie od pracowników w takiej sprawie wyjaśnień na piśmie to naruszenie ich nietykalności osobistej. "Nie będę tego wymagał od lekarzy i pielęgniarek. Nie ma ku temu podstaw prawnych" - podkreślił Kulig.

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu Krzysztof Kiciński powiedział PAP, że w jego placówce zakupione zostały szczepionki dla całego "białego" personelu. "Akcja szczepienia zmierza już ku końcowi, pracownicy nie odmawiają. Wszyscy się w ostatnich latach przekonali się, że to skuteczna metoda ochrony" - powiedział Kiciński.

W Małopolsce liczba zachorowań na grypę sezonową jest nieco większa niż w tym samym okresie zeszłego roku. We wrześniu według danych sanepidu odnotowano 1360 przypadków, w październiku 3488, a w pierwszym tygodniu listopada 1726. Epidemiolodzy tłumaczą to załamaniem pogody w październiku oraz bardziej sumiennym wywiązywaniem się lekarzy z obowiązku zgłaszania zachorowań.(PAP)

wos/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)