Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrodzono praktyki przeciwdziałające cyfrowemu wykluczeniu osób starszych

0
Podziel się:

Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, Miejska Biblioteka Publiczna Filia 23 we
Wrocławiu i Fundacja na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta" zostały nagrodzone w II edycji Konkursu "Dobre
praktyki. Dojrz@łość w sieci", promującego edukację cyfrową osób po 50. roku życia.

Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, Miejska Biblioteka Publiczna Filia 23 we Wrocławiu i Fundacja na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta" zostały nagrodzone w II edycji Konkursu "Dobre praktyki. Dojrz@łość w sieci", promującego edukację cyfrową osób po 50. roku życia.

Nagrody wręczono we wtorek w Sejmie podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci", odbywającej się pod hasłem "To nie wszyscy korzystają z internetu?".

"Sposób, w jaki patrzymy na wykluczenie cyfrowe, zmienia się. Do tej pory administracja państwowa skupiała się głównie na zapewnieniu dostępu do sprzętu i internetu. Badania pokazują jednak, że teraz brak sprzętu nie jest już główną przyczyną wykluczenia cyfrowego. Pokazują one, że 41 proc. osób wykluczonych ma w domu komputer i dostęp do internetu, nie ma jednak motywacji, by z niego skorzystać" - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski. Zwrócił uwagę na to, że 11 proc. wykluczonych przyznaje się do braku umiejętności cyfrowych. Jak mówił, na te właśnie aspekty trzeba teraz zwracać uwagę.

Lider cyfryzacji w Polsce Włodzimierz Marciński zaznaczył, że nie wystarczy nauczyć osoby starsze korzystania z internetu, ale trzeba rozbudzić w nich motywację do wykorzystywania z nabytych umiejętności. Budowę tzw. kultury korzystania z internetu porównał do używania telefonu. "Nie mamy potrzeby korzystania z telefonu, ale mamy potrzebę rozmawiania, którą dzięki telefonowi zaspakajamy" - mówił. Zdaniem Marcińskiego, w taki sam sposób należy podchodzić do korzystania z internetu.

Właśnie takie podejście do problemu walki z cyfrowym wykluczeniem nagradzane jest w konkursie "Dobre praktyki. Dojrz@łość w sieci". Nagrodzone i wyróżnione projekty mają na celu nie tylko nauczenie osób starszych korzystania z komputera i internetu, lecz także pokazanie jak wiele jest atrakcyjnych możliwości wykorzystywania na co dzień nabytych umiejętności. Promowane są też działania w zakresu edukacji cyfrowej mające charakter międzypokoleniowy.

Do ścisłego finału nominowano sześć projektów, spośród nich wybrano trzy najlepsze. Śląskie Towarzystwo Genealogiczne nagrodzone zostało za projekt "Genealogia w bibliotece", realizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną Filia 34 we Wrocławiu. Projekt ma na celu popularyzacje genealogii wśród seniorów, zachęcanie do zainteresowania się historią własnej rodziny, pogłębienie więzi rodzinnych, a przy okazji zainteresowanie ich internetem, jako narzędziem przydatnym w różnych dziedzinach życia.

Miejska Biblioteka Publiczna Filia 23 we Wrocławiu nagrodzona została za projekt "Integracja w bibliotece ... i internecie". W Bibliotece tej od prawie trzech lat prowadzone są zajęcia komputerowe mające na celu integrację osób niepełnosprawnych, w tym osoby głuchonieme. Otwarty charakter zajęć sprawia, że uczestniczą w nich także osoby słyszące, w efekcie uczestnicy zajęć nie tylko uczą się korzystania z komputera i internetu, ale też poznają się nawzajem.

Fundacja na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta" nagrodzona została za projekt "SmartSenior" adresowany do osób powyżej 60. roku życia. W ramach projektu organizowane były spotkania z psychologiem i prawnikiem oraz warsztaty z obsługi smartfonów i tabletów.

Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci" to inicjatywa zainaugurowana przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, włącza w swoje działania firmy, organizacje pozarządowe, urzędy i instytucje przeciwdziałające wykluczeniu technologicznemu osób starszych. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)