Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrót liśćmi tytoniu. Ministerstwo chce to uregulować

0
Podziel się:

Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.

Obrót liśćmi tytoniu. Ministerstwo chce to uregulować
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Trzeba uporządkować sprawy związane ze sprzedażą całych liści tytoniu papierosowego, m.in. zredefiniować pojęcie wyrobu tytoniowego poprzez włączenie do niego też liści tytoniu - podkreślił wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister przedstawił sprawozdanie z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r. Jak mówił, istnieje konieczność dążenia do ograniczenia ilości surowca tytoniowego na rynku. Dodał, że _ trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami, nad tym, co dostarczają na rynek _.

Zwrócił uwagę na swobodny obrót liśćmi tytoniowymi oraz to, że coraz więcej palaczy, zamiast kupować gotowe paczki papierosów, kupuje liście tytoniu i samodzielnie robi papierosy.

Według ustawy z 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby tytoniowe to m.in. papierosy, cygara i cygaretki oraz tytoń do palenia, za który _ uznaje się tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego _ oraz odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

Sopliński zaznaczył, że palenie tytoniu to nadal duży problem społeczny w Polsce. _ Do nałogowego codziennego palenia przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 lat i więcej _ - wyjaśnił. Podkreślił też, że niepokojący jest wzrost codziennego palenia wśród osób młodych w wieku ponad 20 lat. Jako niepokojące wskazał dane, z których wynika, że po papierosy sięga ok. 6 proc. kobiet w ciąży.

_ - Mimo znacznej poprawy, w miejscach publicznych, po wprowadzeniu w 2010 r. ustawy zakazującej tam palenia oraz coraz większej świadomości społecznej o skutkach palenia, nadal pozostaje wiele do zrobienia _ - mówił Sopliński. Poinformował, że resort zdrowia pracuje już nad przygotowaniem nowego programu na lata 2014-2018.

W ramach programu w 2011 r. zorganizowano m.in. obchody światowego dnia bez tytoniu, ogólnopolską kampanię medialną _ Miasta wolne od dymu _, obchody światowego dnia rzucania palenia, realizowano program edukacji antytytoniowej _ Czyste powietrze wokół nas _ adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców oraz programy skierowane do uczniów. Działania profilaktyczne prowadzono także w wojsku, wśród funkcjonariuszy staży pożarnej, policji, zakładach pracy.

Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), program jest bardzo istotny, ale niepokojący jest fakt, że nie zmniejsza się obecnie liczba palących. Według niego należy zwrócić uwagę na to, co się pali, ponieważ rozwija się m.in. w internecie sprzedaż wyrobów do samodzielnej produkcji papierosów. Podkreślił, że nadal w niewystarczającym stopniu egzekwowany jest zakaz palenia w miejscach publicznych i np. na przystankach komunikacji publicznej nadal wiele osób pali papierosy. Jerzy Ziętek (PO) mówił zaś o problemie palących ciężarnych. _ W Polsce rodzi się rocznie ok. 20 tys. dzieci z zespołem ponikotynowym, co wiąże się m.in. z wadami serca _ - alarmował.

Czytaj więcej w Money.pl
Robi to 3800 nastolatków dziennie. Ostrzegają Każdego dnia 3800 amerykańskich dzieci w wieku poniżej 18. roku życia sięga po raz pierwszy po papierosa, a ponad tysiąc z nich pozostaje palaczami.
Jak rzucić palenie? Plastry i tabletki jednak skuteczne Optymistycznie wypadły najnowsze badania jakie przeprowadzono wśród 7,4 tys. osób w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii.
W Europie może być jak w Australii. Zakażą... Komisja Europejska jesienią powinna przedstawić propozycję rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)