Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Nagrodzono twórców i animatorów kultury

0
Podziel się:

Tadeusz Eckert, Krystian Czech, Krystian Gajda, Wojciech Toporowski, Walter
Pyka i Helena Wojtasik - to laureaci nagród dla animatorów i twórców kultury, które wręczono w
środę na zamku w Mosznej. Wyróżnienia te przyznano po raz trzynasty.

Tadeusz Eckert, Krystian Czech, Krystian Gajda, Wojciech Toporowski, Walter Pyka i Helena Wojtasik - to laureaci nagród dla animatorów i twórców kultury, które wręczono w środę na zamku w Mosznej. Wyróżnienia te przyznano po raz trzynasty.

Nagroda specjalna tegorocznej edycji przypadła założycielowi i dyrygentowi pięciu chórów z Głubczyc, organizatorowi i pomysłodawcy czterech Festiwali Chórów Szkół Muzycznych Opolszczyzny w Głubczycach oraz dyrektorowi tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego Tadeuszowi Eckertowi. Założony przez niego Chór Mieszany w LO obchodził w tym roku swoje ćwierćwiecze. Eckert był już nagradzany m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej nagrodą I stopnia i wyróżnieniem Ministra Kultury i Sztuki.

"Na poziomie chórów amatorskich osiągnął niemal wszystko co jest możliwe do osiągnięcia. Zdobywał laury w regionie i kraju. Jest ogromnym pasjonatem tego, co robi" - uzasadniała wybór laureata członek zarządu województwa Barbara Kamińska.

Wśród wyróżnionych nagrodą marszałka województwa twórców i animatorów znalazł się Wojciech Toporowski - twórca i organizator Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, a także pomysłodawca i współorganizator m.in. konkursu "Herbert Śpiewany" prezentującego wiersze Zbigniewa Herberta w języku angielskim.

Toporowski w rozmowie z PAP podkreślił, że tego typu nagrody to oczywiście dowód uznania i bodziec, ale jego zdaniem pasjonaci zajmujący się kulturą oddają się swojej pracy i bez takich wyróżnień. Zapytany o początki Festiwalu Piosenki Angielskiej, który w tym roku obchodził 20-lecie powiedział, że idea imprezy narodziła się z przekory.

"W Brzegu stacjonowały wojska radzieckie, a w Zielonej Górze od lat odbywał festiwal piosenki radzieckiej. Pomyślałem: dlaczego by w kontrze nie zrobić festiwalu piosenki angielskiej?" - opowiadał Toporowski. Dodał, że nie sądził jednak, iż festiwal przetrwa tak długo i będzie się cieszył taką popularnością. "W ciągu 19 lat historii imprezy wzięło w niej udział ponad 1100 artystów" - podał.

Nagrody dla twórców i animatorów przypadły też dyrektorowi Łubiańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej Krystianowi Czechowi, który jest też założycielem i liderem zespołu Pieśni Ludowej "Silesia"; pomysłodawcą i organizatorem regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" i został już uhonorowanym m.in. tytułem "Ślązaka Roku" w konkursie "Po naszymu czyli po Śląsku".

Nagrody dostali również dyrektor i założyciel Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leśnicy Krystian Gajda; laureat kilku ogólnopolskich konkursów literackich i członek Związku Literatów Polskich oraz Unii Polskich Pisarzy Lekarzy Walter Pyka oraz dyrektorka Tułowickiego Ośrodka Kultury, twórczyni ludowa i inicjatorka np. Święta Opolskiej Pisanki Helena Wojtasik.

W trakcie środowej uroczystości przyznano także siedem wyróżnień. Nominowanych do nagrody było ponad trzydziestu twórców i animatorów.

Nagrody przyznano w pierwszym z dwóch dni zorganizowanego po raz pierwszy Opolskiego Forum Kultury. Barbara Kamińska zapowiedziała podczas obrad, że chciałaby aby Forum odbywało się cyklicznie.

W trakcie spotkania na zamku w Mosznej, na które zaproszeni zostali dyrektorzy samorządowych instytucji kultury z woj. opolskiego, dyrektorzy wydziałów kultury z urzędów marszałkowskich i przedstawiciele organizacji pozarządowych, zaplanowano rozmowy m.in. o roli regionalnych centrów kultury w dążeniu do rozwoju kultury regionu; współczesnych trendach w promocji kultury w sieci i w social mediach czy o kierunkach rozwoju kultury w perspektywie do roku 2020. (PAP)

kat/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)